Skok na obsah
[CNW:Counter] TOPlist

Komentáře k příspěvku
Kovové sklo odhaluje svá tajemství


[ 1 ] Vložil: Pavel – 1.2.2006 10:15

Pokud vím, tak kovová skla je vyrábějí (ve formě tenké pásky dlouhé i několik kilometrů) už asi dvacet let a používají se třeba v hlavičkách magnetofonů.

[ 2 ] Vložil: Martin – [ WWW ] – 1.2.2006 15:07

Zajímavé. Takže ne hi-end mp3 přehrávač, ale už staré magnetofony. Teď se snad dostameme k tomu, že budeme vyrábět i větší objemy kovového skla, které se uplatní jako konstrukční materiál a ne pouze jako ochranná vrstva.

[ 3 ] Vložil: Prokop Hapala – 1.2.2006 15:59

co se tyce vodivost - pravdepodobne to sni nebude az tak sptane vzhledem k tomu ze jak sem videl z obrazku jsou kovova skla docela dost reflexivni -musi mit tedy velkou imaginarni slozku indexu lomu spusobeou vodivosti aby mely dostatecne velky fresneluv odraz, coz je umerne odmocnine z vodivosti pri dane frekvenci. Neocekavam ze by vodivost pri nizzsich frekvencich mohla byt nizsi. I kdyz tohle asi vypovida jen o vodivosti na malych rozmerech , takze treba metrovy drat by mozna priliz vodivy nebyl.

Hodne me prekvapuje ta velka pevnost. A hlavne si vubec neumim vysvetlit ten velky koeficient elasticke restituce

[ 4 ] Vložil: Prokop Hapala – 1.2.2006 16:04

omlouvam se - asi to byla trochu scestna uvaha. Vodivost kovu pri vysokych frekvenci je obecne mnohem nizsi nez pri nizkych. Ackoli tedy muze mit kovove sklo slusnou vodivost vzhledem k kristalickym kovum pri vysoke frekvenci, nemusi to znamenat ze tomu tak je i pri nizke, protze krivna poklesu vodivosti muze byt proste jen pozvolnejsi nez u krystalu.

osobne bych samozdrejme taky cekal ze budou mnohem mene vodiva nez krystal

[ 5 ] Vložil: milan – [ WWW ] – 6.10.2006 21:54

Nie som z fachu, ale technika ma zaujíma. Aký je rozdiel medzi starými spekanými karbidmi a novým kovovým sklom?

[ 6 ] Vložil: Martin – [ WWW ] – 6.10.2006 22:06

[5] Spékané karbidy jsou spečené kousky krystalického materiálu (s uspořádanými molekulami jako v kovech atp.) a nové kovové sklo jsou spečené kousky amorfního materiálu (s neuspořádanými molekulami obdobně jako v plastech nebo sklu). Co se chemického složení týče, rozdíl tam velký nebude, ale strukturní rozdíl je zásadní.

[ 7 ] Vložil: Mimoxx – 11.10.2006 12:07

Zaujimavy material, ale pred rokmi som cital, ze ked prisli prvi Spanieli do Ameriky, tak neviem ci to boli Mayovia, alebo Aztekovia, ale pouzivali na mece velmi tvrdy a pruzny kov, ktory sa vlasnostami podoba kovovemu sklu! Zeby sme objavili uz objavene??

[ 8 ] Vložil: Ostap Bender – 6.1.2008 23:35

[7] Sice jdu dávno s křížkem po funuse, ale nedá mi to: Mayové v době rozkvětu své říše (zaniklé několik set let před příchodem Španělů) v podstatě neznali kov vůbec, stejně jako sklo. Aztékové, kteří vládli ve střední Americe v době příchodu Španělů, znali, pokud vím, jen zlato, stříbro a měď. Proto se mi zdroj, který jste - podle vašich slov - četl před několika lety, zdá řekněme poněkud nevěrohodný.


Přidání komentáře

Identifikace autora

Váš komentář

Nepoužívejte HTML značky, jen čistý text. URL začínající http:// nebo ftp:// budou zobrazeny jako odkazy. Odkaz na předchozí přidaný komentář vytvoříte tak, že do hranantých závore uzavřete jeho číslo - např. [3] vytvoří odkaz na třetí komentář.

Sledujte aktuální komentáře ve všech rubrikách pomocí RSS
Přímý link RSS 0.91 nezkrácené komentáře

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.