Skok na obsah
[CNW:Counter] TOPlist

Komentáře k příspěvku
Extrémně pružné nanotrubky


[ 1 ] Vložil: Prokop Hapala – 20.1.2006 10:26

Ten posledni clanek jsem taky cetl

-proc "Extremne pruzne"

jejich chovani je plasticke ne elasticke, to vyplyva i z toho ze se meni struktura a nakonec dojde k pretrzeni.

navic elasticke prodlouzeni o 6% je docela dost srovnano napr. s oceli (nevim jak sou na tom vlakna jako Kevkar,Spectra... ale moc vic to verim nebude)

//omlouvam se jestli nemam pravdu, dost casto si neco prectu nepozorne.

[ 2 ] Vložil: Martin – [ WWW ] – 20.1.2006 12:08

[1] Tu pružnost jsem dal do nadpisu spíše z popularizačních důvodů, protože plasticita není až tak běžný pojem. Dále hovořím již pouze o tažnosti, která souvisí s délkou po přetržení, i když je pravda, že se nikde nezmiňuje, jak velký je podíl (pokud vůbec) elastické deformace před přetržením.

Jestli jsem dobře pochopil abstrakt k článku v Nature, tak jde o celkové prodloužení do lomu tede elastická + plastická deformace, ale nevím, jestli lze za studena nanotrubky vůbec plasticky deformovat. Já jsem chybně tažnost srovnával s ocelí, kde se za slušnou považuje nad 10 %, ale tam jde o pouze o plastickou deformaci. Takže jsem si to v hlavě trochu pomotal. Např. elastomery (guma) mají elastické prodloužení ve stovkách procent; je to však zcela jiná kategorie materiálů. Je otázka, zda je vhodné mít materiály s velkým elastickým prodloužením.

Jinak bych spíše měl číst pozorněji já, shromáždit více zdrojů a lépe článek promyslet, než ho napíšu.


Přidání komentáře

Identifikace autora

Váš komentář

Nepoužívejte HTML značky, jen čistý text. URL začínající http:// nebo ftp:// budou zobrazeny jako odkazy. Odkaz na předchozí přidaný komentář vytvoříte tak, že do hranantých závore uzavřete jeho číslo - např. [3] vytvoří odkaz na třetí komentář.

Sledujte aktuální komentáře ve všech rubrikách pomocí RSS
Přímý link RSS 0.91 nezkrácené komentáře

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.