Skok na obsah
[CNW:Counter] TOPlist

Komentáře k příspěvku
Nanotrubky s diamantovým povlakem, nejtvrdší materiál světa a torzní pružina


[ 1 ] Vložil: al-ash – [ WWW ] – 21.9.2005 1:18

jenom drobný rýpanec: ne fulren ale fulleren

[ 2 ] Vložil: Jirka Cech – [ WWW ] – 21.9.2005 9:37

Skvele, tak uz jsi nasel odkaz na nasi praci v Science? Tu torzni pruzinu delal kolega na vedlejsim stole (no - spis dole v cleanroomu).

Mas tam nekolik nepresnosti, napred jsme na kremikovem cipu vyrostli SWCNT nanotuby, metodou CVD z Ar,H2, a metanu. Pak se na chip nanesl ten kousek kovu (pouziva se zlato, pod nim monovrstva chromu, kvuli povrchu) a pak se vse podleptalo aby to byl volne zaveseny objekt. Jeste je tam jeden trik jak se vyrovnat s povrchovym napetim, ale ten si nechame pro sebe.

Takze zadne SWCNT nerostou ze zlata...

Vtip je v tom, ze se dosud nikomu nepodarila manipulace s jednotlivou, volne zavesenou SWCNT, zaroven navic na te stejne nanotube muzeme zmerit elektronovou difrakci, takze PRESNE urcime jeji typ (indexy rolovani m a n).

No a navic ma kazda nanotuba ma svou pravo- a levo-tocivou variantu, dosud neexistovala metoda jak je rozlisit, jenze ted, kdyz tu znamou, identifikovanou nanotubu zkroutime o znamy uhel na znamou stranu (torzni pruzina) a znovu zmerime srolovani, zjistime zda se svinula nebo rozvinula, a tim zname helicitu (casto nespravne nazvanou chiralita)

vice Meyer et al, Science (2005) 309, 1539

[ 3 ] Vložil: Martin – [ WWW ] – 21.9.2005 10:45

[1] Díky za rýpanec, s počeštěním jsmem to přehnal.

[2] Jelikož momentálně nemám přístup zadarmo k Science, tak jsem čerpal jen z nějakého tiskového výcucu. Díky za opravu nepřesností.

Musím se dostat k tomu, abych ty Tvé další podklady zpracoval do nějakého článku.


Přidání komentáře

Identifikace autora

Váš komentář

Nepoužívejte HTML značky, jen čistý text. URL začínající http:// nebo ftp:// budou zobrazeny jako odkazy. Odkaz na předchozí přidaný komentář vytvoříte tak, že do hranantých závore uzavřete jeho číslo - např. [3] vytvoří odkaz na třetí komentář.

Sledujte aktuální komentáře ve všech rubrikách pomocí RSS
Přímý link RSS 0.91 nezkrácené komentáře

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.