Skok na obsah
[CNW:Counter] TOPlist

Komentáře k příspěvku
Časopis 21. století


[ 1 ] Vložil: Filip Rožánek – [ WWW ] – 29.8.2004 12:01

Hm, a co VTM?

[ 2 ] Vložil: Martin – [ WWW ] – 29.8.2004 12:42

Hm, pravda. Nějak jsem ho vypustil a bude to tím, že jsem ho naposledy četl, když VTM znamenalo Věda a technika mládeži. :-)

[ 3 ] Vložil: Luyza – 27.9.2004 10:53

VTM jednoznacne! Odebiral ho uz muj deda tusim od 1952. Po revoluci se chteli parkrat inovovat, ale IQ ctenaru klesalo s mnozstvim pribivajicich casopisu (napr.Anno, Zena a zivot, Stastny Jim, Story ...). Takze prodejnost sla prudce dolu, ( VTM a nyni VTM Science >:( {to je capina co? "Veda-Technika-My-Veda" --- to je blbost co!}). Jedine, co ho drzi je to (pokud dobre vim), ze autori clanku to delaji zdarma nebo skoro zadarmo, takze spis z nadseni!!! Takze prodej pokryva technicke naklady! Doufam, ze se odlepi od dna a vrati vsem tem nadsencum, to co casopisu dali!

Jinak kdysi se jeste prodaval casopis Technik (alias Téčko), nevim jestli jeste existuje (nikde jsem ho uz roky nevidel). Srovnatelny casak je jeste 100+1.

[ 4 ] Vložil: kerim – 20.12.2004 15:07

/Dopredu se omlouvam za nektere vulgarismy, uz to musi ven./

Ja se obaval,ze jsem se svym nazorem na 21. stoleti osamocen, huraa nejsem.

Clanky jsou zcela hovadske, jsou tam sice vyjimky (e.g. J.Petr, ktery uz leta pise do VTM), ale je jich malo. Podle mne je nejvetsi blb PhDr. Koukal, jeho clanky opravdu pripominaji zvratky. Je tam vsechno, ale tak nejak v divnych souvislostech. Proste pise o vsem, ale nicemu vlastne poradne nerozumi.

Za abslotne nejhorsi kousky povazuji clanky(informace)o antropologii (molekularni antropologii).Za nektere vety bych nechal celou redakci ....

Takoveto kecy, zhovadilosti, nesmysly a nepresne informace nejsou ani v bulvaru.Opravdu nevim, z ceho cerpaji.Asi to budou hodne stare stredoskolske ucebnice.

A z dopisu co uverejnuji je mi take na bliti.

[ 5 ] Vložil: Petr Ježek – 22.1.2005 22:28

[4] Zvracet se z 21. století může chtít jen tomu, kdo má pocit, že pouze on a jím prezentovaný pohled na realitu je ten správný. Neobhajuji tím odborně jakkoli nekorektní články a teze, pouze zdůrazňuji, že je dobré číst i záhadology, aby se vůbec poznání souvislosti mezi zemětřesením (nejen 26.12.04), konstelací planet před Jupiterem a sluneční aktivitou začalo brát vážně. Umí snad někdo ze Skeptiků lépe předpovídat zemětřesení než model pana Venkatanathana? In: http://www.enterprisemission.com/hyperquake.htm

[ 6 ] Vložil: Martin Petrásek – [ WWW ] – 18.2.2005 17:50

4 Petr Ježek: Skeptici nejsou lide, kteri maji za ukol odhalovat a predpovidat zemetreseni, pane Ježku. Jejich cílem je odhalovat vědecké podvody a blamáže a hlídat kritické myšlení. A odpověď na váš příspěvek mám jediný: proč se o té úžasně předpověďi o zemětřesení dozvídáme až nyní? Nenechte se vysmát...

[ 7 ] Vložil: Dave – 11.3.2005 9:43

Jenom připojuji svuj laicky nazor ,

souhlasim s reakcemi 1.2.3. mimo pochybneho 21. stoleti existuje mnohem lepsi serioznejsi a hlavne poctivejsi casopis tj . VTM science . Moje vzdelani mi neumoznuje urcit na kolik se podavane informace opiraji o realne vysledky vedeckeho vyzkumu ovsem , co pozna i laicky ctenar je jak rozdilne oba casopisy pracuji s fakty a informacemi , ktere ctenari nabizeji. Ve 21. stoleti se napriklad docteme Ze Albert Einstein byl podvodnik a zlodej myslenek(neumel pocitat atd) - docela silna kava alespon bych ocekaval uvedeni pramene, nic takoveho se nedeje - autor clanku to vystekne na papir jako jistotu , nikde zadny seriozni odstup . U kazdeho casopisu , ktery se holedba prizviskem popularne vedecky bych ocekaval vice uhlu pohledu , a urcitou pokoru , s moznosti vyvraceni sdelovane myslenky . Naproti tomu ve VTM take dochazi k obcasnym nepresnostem , ovsem sefredaktor a redakce vubec je nejpozdeji do dalsiho cisla , s omluvou uvedou na pravou miru .

No a na posled pro srovnani oba casopisy maji dvojlist, kde se venuji zdvidavym dotazum ctenaru

jak co funguje atd . Zatimco ve VTM jsou dotazy zajima ve a odpovědi vypovidaji o vysoke kompetenci autoru to co se deje na strankach 21. je proste katastrofa , naprosto smesne divadlo zinscenovane zrejme samotnou redakci , dotaz typu "jak je To s historii železnice v čr "a pod primo odkazuje k pramenum , nejake prumerne ucebnici dejepisu ze , ktere autor otazky i odpovedi opisuje .

Pro me je volba jasna VTM .

[ 8 ] Vložil: Martin – [ WWW ] – 11.3.2005 9:59

[7] Velmi děkuji za názor. Myslím, že bych měl konečně VTM vyzkoušet a poreferovat i o něm, ať mohu udělat reklamu něčemu kvalitnějšímu.

[ 9 ] Vložil: Dave – 11.3.2005 12:24

Abych se sam nedopoustel toho , co vytykam redakci 21.cky vystrachal jsem ono cislo 01/05 a musim dodatecne ubrat nohu z plynu , omlouvam se vsem priznivcum 21. potencialne i redakci za s voji reakci na clanek O Albertu Einsteinovi je neadekvátní a nezakládá se na presnych informacich , autor clanku se s tvrzenimi neztotoznuje , cituje knihu , na kterou odkazuje ...

Otázky odpovedi se tykaji historie zeleznice celosvetove ...

Ovsem tam jsem svůj nazor nemenil .

Jednoznacne ovsem plati , ze VTM je skutecne o stupinek vyse neinklinuje k senzacechtivemu bulvaru a autori clanku " setrneji , citliveji a kriticteji pracuji s informacemi .

Jinak se omolouvam , za moji nesetrnou a nepresnou praci s nepodlozenymi informacemi .

[ 10 ] Vložil: Werness – 25.3.2005 21:47

Mno a co takhle Scientific American? www.sciam.cz..www.sciam.com..

VTM je super...ale už jste zkusili tohle?!! :o)

[ 11 ] Vložil: Cecil – 29.3.2005 3:00

K mé lítosti můsím souhlasit. Přesto že v tomto časopise nacházím i spoustu zajímavostí, které zasluhují pozornost, jeho úroveň sráží některé "maličkosti", které autora usvědčují z naprosté neznalosti tématiky. Často mám pocit, že se jedná o špatně přeložený kompilát s tvůrčí invencí pseudovědce. To nic ale nemění na faktu, že některé články stojí za to číst. Jen ty odkazy jsou drobet mimo.

[ 12 ] Vložil: Jan Látal – 4.4.2005 10:31

jedině VTM SCIENCE - v porovnání s 21.století nebe a dudy

[ 13 ] Vložil: jirka – [ WWW ] – 30.8.2005 11:11

WM magazín, měsíčník, je také docela dobré čtení. Už jste si ho přečetli?

[ 14 ] Vložil: luyza – 6.10.2005 13:21

21.stoleti me ze zacatku natchlo! Byli tam clanky od pana Vlcka ... coz je ceska kapacita na antropologii (cetl jsem od nej knihu o ceskych panovnicich Karel IV, Premysl Otakar I a II, Jan Lucenbursky atd, a velice pekne popisuje podle jejich pozustatku jejich zivotni styl a co je vlastne v zivote potkalo za neprijemnosti [napr.jak mel Karel IV useknutou patu, jaci to byli rizci a ze vlastne vsichni trpeli dnou, pac zrali jenom maso].

Potom se ale jeho clanky vytratili.

Nyni je z 21.stoleti citit silnou komerci... .

Autori clanku nejsou znali kritickeho postoje!

Pokud si prectete nejaky specializovny casopis napr. pro metalurgii, org.chemii, nanotechnologii, psychologii .... atd. zalezi na oboru - jsou jich snad desetitisice (tyto casopisi odbebiraji napr. vysoke skoly), je vam hned jasne ze autor se snazi zabranit jakymkoliv pochybnostem a snazi se na vsechny mozne veci odkazovat na jine odborne clanky! (samozdrejme to by clanky laikum zneprehlednilo, ale snaha zabranit pochybnostem by neuskodilo!!!!!!!)

[ 15 ] Vložil: luyza – 6.10.2005 13:24

Omlouvam se za svoji czestin!!!

[ 16 ] Vložil: Proxymus – [ WWW ] – 8.11.2005 22:56

Chtěl bych se vás zeptat na názor ohledně WM Magazínu, jestli jste se s ním někdo setkali.

Já osobně jsem četl jen několik málo vydání a časopis na mně působil dojmem, že se snaží všechno vyvracet a do všeho rejpat. Ikdyž nekteré články se mi líbili (bohužel nemohu posoudit, jak moc byly informace důvěryhodné). Utkvěl mi v paměti zejména tento >> http://www.mwm.cz/clanek1.php?id=1213

(tenkrát jsem to četl ještě v tištěném časopisu).

[ 17 ] Vložil: Martin – [ WWW ] – 9.11.2005 15:39

[16] Co jsem se doslechl, tak WM Magazín nemá dobrou pověst. Takový konfrontační styl populárně vědeckého časopisu nutně vede k bulváru. Mnoha tvrzením z odkazovaného článku by se každý vědec vysmál. Na základě zkreslení pravdivých informací stavějí zajímavou "konspirační" teorii. Kdyby to dokázali, bylo by to jistě na Nobelovku, ale autor "-redakce-" asi nebude žádný odborník.

[ 18 ] Vložil: Sonic X – 30.12.2005 18:36

Já si myslim že chyby obsažené v tomto časopise jsou vinnou neschopnosti autorů, mám na něho předplatné, novinký z vědy tam píší, občas se tam nějaká chyba objeví a někdy mi to připomíná bulvár, ale i tak je populární.

Když by aoutoři zvíšily pozornost tak by to byl hodně užitečný časopis.

[ 19 ] Vložil: Prokop Hapala – 18.1.2006 12:13

Je dost pravdepodobne ze tento komentar je uz zcela neaktualni.

Ale co se tyce chvaly na VTM, nemuzu se k ni pripojit. Pote co sem nasel jedno stare vydani v dedove supliku byl jsem nadsen. Dva roky sem casopis odebiral a byl skvely. Ale s prichodem 21.stoleti a jeho konkurencnim tlakem na ctivost vedouci k bulvarizaci se zvrhlo i VTM alespon co se tyce vyberu temat a a hloubky vykladu (stejny osuda jak treba ABC ale to je jina kategorie).

v soucasnosti se podle meho nazoru nehodi ani jeden z casopisu ani na nezavazne pocteni ve vlaku

(na coz ale vzdy po chvili zapomenu a strideve si tak kazdeho pul roku nektery do vlaku koupim :)

[ 20 ] Vložil: Martin – [ WWW ] – 18.1.2006 14:03

[19] Díky za informaci k VTM. Koupil jsem ho jednou asi před rokem. Bylo o něco lepší než 21. století, ale moc mě nepřesvědčilo, tak jsem ho ani do článku nedoplnil jako dobrou alternativu. Mám dvě čísla VTM z roku 1989 a opravdu není špatné.

[ 21 ] Vložil: Honza – 15.2.2006 16:19

Chtěl bych tady trochu ubrat rétoriky proti časopisu 21. století. Ne, že by se mi časopis líbil, ale spíš mě vadí Vaše velikáštví a totální zatracení.

Ja sam pracuju jako redaktor, takze vim, jak to kolem redakce chodi. Cely probirany casopis neni nic jineho, nez vybrakovany internet. To, co najdou napsane na netu, to prepisou. Nikdo z nich neni odbornikem. To nemuze byt. Ani nikdo z Vas neni odbornikem na vsechno a pritom nemusite psat clanky o vsem a uspokojit hromadu hnidopichu, kteri si mysli, ze maji patent na rozum.

Pokud chcete mit casopisy kvalitni, zkuste jim vypomoct a nabidnout jim spolupraci v urcitem vednim oboru. Dostanete sice minimalni penize, protoze uzivit casopis je obtizne, ale muzete mit dobry pocit. A garantuju vam, ze za rok budete mit problem, ze nemate o cem psat.

[ 22 ] Vložil: Martin – [ WWW ] – 15.2.2006 20:18

[21] Už to, že v podstatě jediným zdrojem informací pro časopis je internet, je špatně. Na tomto blogu píši zadarmo a většinu svých článků si dovolím hodnotit jako lepší než ty od v článku jmenovaných autorů, kteří za psaní pobírají honorář nebo jsou přímo v redakci. A já skutečně čerpám téměř výhradně z internetu. Je však nutné mít alespoň základní přehled o oblasti, o které se píše. Nemyslím si, že bych měl úzký záběr.

Být placeným redaktorem, tak denně mám na drátě mediální kontakty vědců po celém světě, natáčím rozhovory, osobně nebo telefonicky zjišťuji detaily a nepřepisuji tiskové zprávy bez jakékoliv konfrontace s kritickými názory.

Téměř každému, kdo je schopen psát kvalitní články, je časopis, ve kterém by článek měl být publikován ukradený. Proč by se měl snažit pro nic a za minimální peníze zvyšovat kvalitu komerčního produktu. To, že odborné příspěvky od čtenářů by dobrovolně měly zvyšovat kvalitu je myšlenka mezi vydavateli a šéfredaktory časopisů všech odborností velmi populární, ale je naivní a zcestná. Vydavatel chce prodávat, tak se musí snažit. Čtenář, který "svůj" časopis autorsky podporuje za mizerný honorář je buď hloupý, nebo velmi zapálený pro věc a v každém případě je redakcí zneužívaný.

Jestli si myslíte, že za rok v oboru vědy a techniky není o čem psát, tak máte na věc velmi omezený pohled. Neříkám, že by to bylo jednoduché, ale i v úzkém oboru lze mnoho let plnit rubriku popisem základů, novinek, rozhovorů s vědci, návštěvami v laboratořích, sci-fi vyhlídkami na budoucí uplatnění a mnohým dalším.

[ 23 ] Vložil: b.v – 24.2.2006 21:27

No sice jsem pouze laik, mozna prave proto se mi casopis 21.stoleti velmi libi, nejsem totiz z tech kteri by se v technice, astronomii, chemii apod, vylozene vyzivali.Ne vsichni ctenari totiz rozumi slozitym a az prilis odbornym clankum publikovanym v jinych vedeckych casopisech.Ve 21.stoleti je podle meho nazoru vse vysvetlovano stravitelnou formou srozumitelnou i pro laiky. Musite uznat ze pokud by byla pouzivana prilis vysoka odbornost velka cast ctenaru by se odvratila a na trhu zas tak moc podobnych casopisu neni.Ja osobne jsem studentka a informace z 21.stoleti velmi casto vyuzivam jak ve skole tak i v beznem zivote.Pokud se vam tento casopis nelibi a pripada vam ze je pod mnohem nizsi urovni nez jste vy sami tak si kupte nejaky jiny casopis ktery vam mozna bude vyhovovat......

[ 24 ] Vložil: Martin – [ WWW ] – 24.2.2006 21:47

[23] Tady bohužel nejde o úroveň výkladu. Nevšimnul jsem si, že by někdo kritizoval formu. Jde především o obsah. A když jsou v 21. století vyložené bláboly, tak to nejde nechat bez odezvy. Autoři často vůbec neví, o čem píší, a šíří tak nesmysly.

Zajímalo by mě, jaké informace z 21. století na jaké škole úspěšně používáš.

[ 25 ] Vložil: Martin – 3.3.2006 13:47

Uplne souhlasim ze informace z 21 stoleti sou skreslene nebo smyslene. Jednou sem ho cetl a uplne mi to stacilo.

[ 26 ] Vložil: Ales – 10.3.2006 10:31

Prvne jsem si porizoval American Scientific. Pak prislo 21. stoleti. Dle meho nazoru ma prvni jmenovane vyssi uroven. VTM neznam, nemuzu posoudit.

[ 27 ] Vložil: mori – 11.3.2006 21:44

Ja ctu 100+1.... na to ste uz zapomneli???

[ 28 ] Vložil: miky – 30.5.2006 16:47

Pozor na české vydání Scientific American! Zřejmě je to podvod na předplatitele. Objednal jsem si celoroční předplatné a dodnes mám jen lednové číslo a oči pro pláč. Vydavatel nekomunikuje a jak lze najít na webu, dělá to už od počátku století. Takže doporučuji VTM Science, tam vás aspoň nepodvedou a na rozdíl od 21. století je to celkem seriozní.

[ 29 ] Vložil: Honza – 21.6.2006 9:18

Myslím, že poměrně málo známý časopis 100+1 zz je na velmi vysoké úrovni co se článků týče a rozhodně je srovnatelný s VTM, podle mne jsou ve 100+1 články o něco zajímavější. Jsou z různých oborů, myslím, že 21. století se 100+1 zaměřením velmi podobá (včetně podobného loga - bílá 21. na červeném podkladu :) ), akorát úrověň se nedá moc srovnávat...jednoznačně mi 100+1 připadá kvalitnější. Cena je taky přiměřená, myslím, že 28Kč dnes není přehnané. Jen škoda, že dnes mnoho lidí 100+1 vůbec nezná.

[ 30 ] Vložil: Mirek – 15.8.2006 9:42

Časopis 21. století nehodnotím, ale aspoň přidává nové články, což se o Techblogu říct nedá. Tady jsem nic nového neviděl pěkně dlouho.

[ 31 ] Vložil: Károš – 6.10.2006 23:34

No nevím, 100+1 jsem pravidelně odebíral a odradily mně naprosto nepřesné překlady. Pokud si někdo v jasných souvislotech plete miliardu, milion a bilion, tak se má někoho zeptat. K 21.století mohu uvést, že v článcích z oborů, kterým snad trochu rozumím( astronomie a pohonné jednotky), jsem závažné chyby nenašel.

[ 32 ] Vložil: Kap.r – 18.10.2006 20:56

no, něktéré příspěvky celkem husté:)), je fakt že v tom časopise, četl jsem ho zatím jednou takže nemůžu moc hodnotit, myslím 21.století, je moc od všeho, trochu nepřehledný ale čtu ho poprvé, a nejsem moc odborník..ale líbí se mi některé články a dokážu si vybrat co mě zajímá, nečtu všechno....asi tak, 100+1 su pujčuju v knihovně..až budu mít poznatky nebo najdu chybu ozvu se!!!...

[ 33 ] Vložil: Kap.r – 18.10.2006 21:26

a ještě něco..docela v poho je číst diskuze na 21.stoleti.cz...ne jak tady...tam se člověk něco dozvíí!!!:) zdravím

[ 34 ] Vložil: vd – 13.11.2006 18:29

A co si takhle zaplatit clenstvi v IEEE. Budete pak dostavat casopis, ktery vas odbornosti primo dorazi. Bohuzel nepokryje asi vsechny temata. Naopak, pokryje jich dost malo, ale zato hutne.

[ 35 ] Vložil: Navrátil Josef – 23.12.2006 11:50

Podle mého názoru není až tak důležité „jak staré“ jsou informace, z čehož pak plynou ony „hluboké pravdy“ v obsahu článku, „vědeckost či blábolovitost“ v textu. I bez pana „kritika-boha-hodnotitele“ KERIMA, co si přijde do 21.století plivnout, se mění dnes rychlost poznání ve vědě sama dost rychle, že co platilo před deseti lety dnes neplatí. Proč tety spílat populárnímu časopisu, že v článcích „blábolí nesmysly“…dnes ? Co bylo pravdu před 10-20 lety je i ve vědě nesmyslem. Pak i v tom článku v časopisu 21.století. Kde bere takový kritik „nejčerstvější pravdu Pravdy“, aby mohl sám vyslovit „soud-odsouzení“, že 21.století v „tom-a-v tom“ článku blábolí ? Takový kritik by musel znát opravdu super-čerstvou informaci … a i ta možná není „pravdivá“ – a jak to ví kritik KERIMA, že superčerstvá světová informace kterou“někde“ polapil pravdivá je ?, anebo že se na ní nezmění světový názor za pár let. ? Články v časopise týkající se vědy, není až tak nutné precizovat do podoby „totální“ pravdy, v čase = teď, jen proto, že sem přijde naivní a hloupý „vulgární kritik“ co honem přispěchá říci : blábolíte ; za 2 roky že už neblábolíte, ; za 5 let a už blábolíte a za 10 let no blábolíte částečně…Myslím, že ten „kritik“ je hloupý vševěd.A myslím, že časopis populární, co si vzal za úkol informovat o vědě, co se v ní děje, má především ten význam a smysl, že vůbec ukazuje trendy vědy, trendy myšlení vědců v rozmanitých oborech a trendy ukazovat podněty k dalšímu zamýšlení se nad přírodou, i odborníka i laika, a né striktně podávat „pouze pravdu neblábolovou“…Ne, časopis tu není pro to, aby psal „totální pravdu“ pro pana „šťourala“, který bude chodit a pouze vulgárně hanobit „bulvárnost obsahu“, potažmo redaktory.

[ 36 ] Vložil: Mark – 28.3.2007 12:57

Vazeni, podle me je tato diskuze zbytecna. Kdo ma rad 21. stoleti, tak si ho kupuje. Tzn. ze ho ma "rado" mnohem vic lidi...

Vite, zcela opomijite jeden fakt. Clanky o teto tematice nemuzou byt proste idealni, jak uz tu nekdo psal, nejsou vsichni tak genialni (tedy krome vas).

Jednou jsem si koupil VTM, rok zpet.

Muzu vam to klidne i dokazat, ale gramaticke chyby v casopisech opravdu nesnesu, pac jsem student Pedaku. Takze asi tak.

Rad si prectu 21, ale na zahranici (USA) to nema

[ 37 ] Vložil: Unknow – 24.9.2007 16:35

Napsala redaktorka Petra Soukupová : Kristova noho, běžte už s tím uraženým egem někam do hajzlu. Jistě jste si všiml, že jsem kromě vaší obranné reakce proti urážení smazala i ten první příspěvek. Že tu jsou ponechány některé příspěvky už rok, co hanobí důstojnost člověka, které tu nemaji co dělat ( jako ten Hitler a vytrčený vocas), není v důsledku mojí amorální zvůle, ale nedokonalostí redakčního systému. K některým starším příspěvkům se prostě nedostanu…a tak ať tam ten Hiler a jiné fotomontáže se stojícím pérem jsou, no. A všimnete si prosim, že tu jsou demokraticky ponechány a nemazány i Vaše obranné příspěvky psané vaší klávesnicí. Takže než si zase ve vašem geniálnim mozku vyplodíte nějakou konspirační teorii o údajných pomlouvačích co Vás už rok zde na fórů údajně napadají, raději jej zkuste používat alespoň trochu logicky.

A můžu vás ujistit, že nejsem správcem systému, kdybych byla správcem systému, zavedu tu minimálně dočasně na věčné časy zákazy přístupu pro některé uživatele, jako Vy, kteří si diskuzi o časopisu a věde pletou s pískoviťěm, kde si malé rozmazlené děti nadávaji za to, kdo má kým vic pošlapaných báboviček, víc poflusaný ksich urážkami, nechutnostmi a nepřestává s tím protivným oplácením. Hail.

[ 38 ] Vložil: al-ash – 21.11.2007 22:45

uplny souhlas s [19]. VTM jsem si pravidelne kupoval cca 3 roky a bylo opravdu skvělé...myslím, že se zpotvořilo současně s tím, jak dostalo kvalitnější papír a tužší obálku...co sem si bohužel jedno koupil, tak teď je napchané nejnovějšíma mobilama atd. 21. století jsem párkrát taky četl (rozdávává se někdy na různých vědeckopopularizačních akcích pořádaných třeba Akademií věd Čr...taky dost smutné).

Co sem párkrát četl Scientific American, tak ten mi připadal dost dobrý...ale tipuju že bude dražší.

V každém případě 21.stoeltí svoji niku má (stejně jako ji má Blesk a i když mi takovýhle bulvár připadá šilený, tak chápu že hodně lidí si ho kupuje jako relaxaci). Takže se najdou i lidi, kteří kupují 21. století a rozhodně si nemyslím, že by to byli blbci...pro někoho může být scientific american už moc odborný (i když hlavní problém je, že ho asi skoro nikdo nezná a taky dost velké problémy, které byly a nejspíš pořád sou s českým distributorem)..21.století má taky plno obrázků;)

Jediné co mi fakt vadí je, že 21. století o sobě prohlašuje, jak je vědecké, poučné atd...takže lidi (jako já) ho koupí nebo jim ho někdo koupí (a je to ztráta peněz), nebo rodiče to kupují svojim dětem (a děti nemají moc na výběr). Nad to, že "Blesk doplňuje vzdělání a přínáší info, které všechny ostatní média nemají odvahu zveřejnit" se povznesu:), ale obdobná lež u 21. století mi vadí.

[ 39 ] Vložil: krakhen – 17.6.2008 21:29

Je to pravda ten článek. Někdy si říkám, �e jde o takový Blesk mezi \"vědeckými\" časopisy. Naprosto lákavý nadpis ve smyslu \"vědci vyrobí lidské oko\" a podobně. Dále se dočítám, �e pouze jakýsi americký odborník předpovídá budoucnost a vysvětluje známé věci, které nemají úroveň. Jen občas za čas tam mělo něco úroveň. Samozřejmě nerozumím v�emu, ale články k tématům o kterých něco vím mě velmi zklamaly.

[ 40 ] Vložil: albert – [ WWW ] – 3.6.2013 12:08

21.století byl svého času zajímavý časopis, do kterého jsem měl možnost též přispívat. Postupem času se z něj stal obrázkový časopis s množstvím balastu, jež často nesměřuje k podstatě věci. Proto jsem přesedlal na wm magazin

[ 41 ] Vložil: superbeets – [ WWW ] – 16.1.2021 7:55

Your style is unique in comparison to other people I've read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I'll just book mark this page.|

[ 42 ] Vložil: we just did 46 hat official – [ WWW ] – 15.3.2021 1:53

This is my first time visit at here and i am really pleassant to read all at alone place.|

[ 43 ] Vložil: fathor – [ WWW ] – 20.3.2021 1:40

Appreciate the recommendation. Let me try it out.|

[ 44 ] Vložil: Dean Doerfler – [ WWW ] – 6.5.2021 11:23

Hello there I am so glad I found your website, I really found you by mistake, while I was searching on Bing for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don't have time to browse it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic work.|

[ 45 ] Vložil: pew pew madafakas shirt – [ WWW ] – 10.5.2021 4:29

I delight in, result in I discovered exactly what I used to be looking for. You've ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye|

[ 46 ] Vložil: Shelby Engleberg – [ WWW ] – 17.5.2021 12:32

I'm really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any browser compatibility problems? A handful of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any suggestions to help fix this problem?|

[ 47 ] Vložil: johnanz – [ WWW ] – 9.11.2021 11:46
[ 48 ] Vložil: Richardned – [ WWW ] – 18.6.2022 7:25

la respuesta Excelente

Dicten por favor, donde puedo leer sobre esto?

https://mixfilesmaker.com/

[ 49 ] Vložil: jordan shoes – [ WWW ] – 29.7.2022 3:46

A lot of thanks for your own labor on this website. Gloria loves conducting research and it is easy to see why. We know all of the lively mode you give invaluable guidance through the web blog and attract response from website visitors on the area so our princess is always discovering so much. Enjoy the remaining portion of the new year. You're performing a fantastic job.

[ 50 ] Vložil: goyard bag – [ WWW ] – 22.10.2022 19:37

My wife and i were very joyful Jordan could conclude his preliminary research from your ideas he came across in your web page. It's not at all simplistic just to be making a gift of hints which men and women have been selling. And we also fully understand we have got the writer to be grateful to for this. Most of the explanations you made, the easy site navigation, the friendships you can assist to foster - it's everything wonderful, and it's really leading our son in addition to us reckon that that subject is pleasurable, which is rather fundamental. Many thanks for everything!

[ 51 ] Vložil: supreme – [ WWW ] – 22.10.2022 19:37

Thank you for every one of your hard work on this blog. My mom takes pleasure in setting aside time for internet research and it's really simple to grasp why. We learn all about the dynamic ways you render effective information on the blog and as well as welcome contribution from other ones on that content so our own girl is without question learning a lot of things. Take advantage of the rest of the new year. You have been conducting a first class job.

[ 52 ] Vložil: supreme clothing – [ WWW ] – 22.10.2022 19:37

My husband and i got contented that Chris could round up his studies through your ideas he received using your web pages. It's not at all simplistic to just find yourself handing out tips many others have been trying to sell. And now we discover we now have the writer to thank because of that. The illustrations you made, the simple site menu, the friendships you can help create - it's got everything powerful, and it's really facilitating our son in addition to us reason why this subject matter is excellent, which is certainly extremely mandatory. Many thanks for everything!

[ 53 ] Vložil: bape clothing – [ WWW ] – 22.10.2022 19:38

I want to show my admiration for your kindness giving support to visitors who should have help with this area of interest. Your special commitment to getting the message along was astonishingly helpful and has permitted some individuals just like me to reach their desired goals. Your amazing useful key points entails much to me and even more to my office colleagues. With thanks; from each one of us.

[ 54 ] Vložil: golden goose outlet – [ WWW ] – 9.11.2022 21:11

I must show appreciation to you for bailing me out of such a problem. Right after exploring through the internet and obtaining ideas which are not helpful, I believed my life was done. Being alive minus the strategies to the issues you've sorted out by way of your main report is a crucial case, and the ones that could have in a wrong way affected my entire career if I hadn't noticed your blog post. Your own capability and kindness in handling all the pieces was useful. I am not sure what I would've done if I had not discovered such a subject like this. I am able to now relish my future. Thanks a lot so much for the reliable and result oriented help. I won't think twice to recommend your blog post to anyone who should receive assistance on this problem.

[ 55 ] Vložil: kyrie 7 shoes – [ WWW ] – 9.11.2022 21:12

I simply needed to appreciate you yet again. I am not sure what I would have created in the absence of those opinions shown by you concerning such concern. It previously was a terrifying condition in my opinion, nevertheless understanding the very expert strategy you managed the issue made me to leap for fulfillment. I'm just happy for the help and in addition expect you recognize what a great job you are accomplishing training men and women with the aid of your website. I am sure you've never come across any of us.

[ 56 ] Vložil: off white outlet – [ WWW ] – 9.11.2022 21:12

I precisely desired to say thanks once again. I am not sure what I could possibly have done in the absence of the entire tactics documented by you over such subject matter. It became a depressing situation in my circumstances, but viewing the very expert mode you dealt with the issue took me to cry over contentment. Now i am thankful for this information as well as hope that you comprehend what an amazing job your are accomplishing instructing some other people using your website. I am certain you have never encountered any of us.

[ 57 ] Vložil: yeezy 350 – [ WWW ] – 9.11.2022 21:12

I actually wanted to write a comment in order to say thanks to you for the superb instructions you are placing at this site. My time intensive internet investigation has now been recognized with beneficial facts and strategies to talk about with my family. I 'd admit that we readers are very much lucky to exist in a good place with very many special people with insightful tips. I feel pretty blessed to have used your website page and look forward to so many more excellent minutes reading here. Thanks a lot again for everything.

[ 58 ] Vložil: bape – [ WWW ] – 10.11.2022 8:52

I wanted to write you this bit of word so as to thank you over again just for the extraordinary ideas you have documented in this article. It was really incredibly open-handed with people like you to grant unhampered all a few individuals could have distributed for an ebook to help make some money for themselves, certainly seeing that you might have tried it in the event you wanted. These suggestions as well worked like the easy way to understand that the rest have the same interest just like my own to know very much more with regards to this problem. I am certain there are some more fun occasions ahead for many who check out your blog.

[ 59 ] Vložil: kd12 – [ WWW ] – 10.11.2022 8:52

I am writing to make you understand what a remarkable encounter my girl developed browsing the blog. She even learned lots of things, including what it is like to possess a great coaching nature to have the rest just know just exactly a number of advanced topics. You actually surpassed her expected results. Thanks for delivering the precious, dependable, revealing as well as fun tips about that topic to Janet.

[ 60 ] Vložil: supreme – [ WWW ] – 10.11.2022 8:52

Thank you so much for giving everyone remarkably breathtaking chance to read critical reviews from this website. It can be very nice and jam-packed with a great time for me personally and my office friends to search your website at minimum thrice in 7 days to see the latest guides you will have. And lastly, I'm also actually satisfied concerning the unbelievable hints you serve. Some 1 tips on this page are unequivocally the most impressive we've ever had.

[ 61 ] Vložil: kyrie 9 – [ WWW ] – 10.11.2022 8:52

I really wanted to make a brief note to be able to express gratitude to you for all of the precious tips you are showing on this website. My considerable internet look up has finally been rewarded with reputable insight to write about with my friends and classmates. I would repeat that we site visitors are very lucky to be in a notable network with many lovely professionals with interesting tips. I feel very much lucky to have discovered the weblog and look forward to really more amazing moments reading here. Thanks again for all the details.

[ 62 ] Vložil: jordan 1 mid – [ WWW ] – 10.11.2022 8:52

A lot of thanks for all of your labor on this site. Gloria really loves getting into internet research and it's obvious why. Almost all know all relating to the lively medium you offer informative tips and hints by means of this web site and therefore strongly encourage contribution from other ones on the area and our favorite princess is certainly understanding a lot of things. Enjoy the rest of the year. You are always conducting a remarkable job.

[ 63 ] Vložil: supreme – [ WWW ] – 10.11.2022 22:37

I want to point out my gratitude for your kind-heartedness in support of those people who need help on this particular niche. Your real commitment to passing the message all-around was extraordinarily practical and have without exception helped men and women much like me to achieve their ambitions. Your personal helpful suggestions entails a great deal to me and further more to my peers. Thanks a ton; from all of us.

[ 64 ] Vložil: supreme outlet – [ WWW ] – 10.11.2022 22:38

I'm just writing to let you know of the helpful experience our girl went through reading yuor web blog. She mastered so many pieces, which include how it is like to have an ideal teaching spirit to let others just know precisely specified hard to do things. You really did more than our own desires. Many thanks for providing the invaluable, safe, informative and cool guidance on your topic to Sandra.

[ 65 ] Vložil: supreme – [ WWW ] – 10.11.2022 22:38

I wanted to send you a little note to help thank you so much the moment again for your beautiful knowledge you've documented here. This is remarkably generous of you to present openly precisely what many individuals might have supplied for an e-book to help with making some cash for their own end, notably now that you could possibly have tried it if you ever decided. The suggestions also acted to become easy way to understand that the rest have a similar eagerness much like my personal own to understand somewhat more on the subject of this condition. I believe there are lots of more pleasurable opportunities in the future for those who start reading your blog post.

[ 66 ] Vložil: kevin durant shoes – [ WWW ] – 10.11.2022 22:38

I wish to show my appreciation for your generosity in support of individuals who really need guidance on the matter. Your personal commitment to getting the solution across has been astonishingly useful and has in every case permitted ladies like me to reach their pursuits. Your new informative report implies so much to me and further more to my peers. Thank you; from all of us.

[ 67 ] Vložil: supreme clothing – [ WWW ] – 10.11.2022 22:38

I precisely wanted to say thanks once more. I'm not certain the things I might have tried in the absence of the techniques provided by you over this area of interest. This was a very frightful setting in my opinion, nevertheless being able to view this expert technique you treated the issue made me to jump over joy. I am just happy for this work and even expect you are aware of an amazing job you were accomplishing teaching some other people using your web site. I know that you haven't met all of us.

[ 68 ] Vložil: hermes – [ WWW ] – 11.11.2022 11:04

A lot of thanks for your own labor on this web site. My niece enjoys conducting internet research and it's simple to grasp why. A number of us learn all concerning the compelling form you give great things via the web site and as well boost contribution from website visitors on the article then our own girl has always been studying a lot of things. Have fun with the rest of the year. You have been carrying out a first class job.

[ 69 ] Vložil: supreme outlet – [ WWW ] – 11.11.2022 11:05

I have to express my love for your kindness for men who must have assistance with this important idea. Your personal dedication to getting the message all over appeared to be exceptionally powerful and has always made employees like me to realize their ambitions. Your own helpful guidelines denotes much a person like me and far more to my mates. Warm regards; from each one of us.

[ 70 ] Vložil: yeezys – [ WWW ] – 11.11.2022 11:05

A lot of thanks for your whole efforts on this web site. My aunt take interest in working on research and it's simple to grasp why. We all notice all concerning the compelling tactic you produce great strategies via the web blog and in addition strongly encourage contribution from others about this topic so our princess is certainly understanding a lot of things. Enjoy the rest of the new year. Your doing a really great job.

[ 71 ] Vložil: curry 8 – [ WWW ] – 28.11.2022 16:40

I intended to put you this little bit of observation to help give many thanks as before relating to the superb tricks you've shown on this page. It's so incredibly generous of people like you giving easily exactly what some people would've distributed for an ebook to generate some cash for themselves, chiefly considering the fact that you could possibly have done it in case you wanted. The advice as well served to be the easy way to be sure that other people have the same eagerness just like my very own to realize significantly more on the subject of this issue. I am sure there are some more pleasurable situations up front for people who look over your blog post.

[ 72 ] Vložil: longchamp handbags – [ WWW ] – 28.11.2022 16:40

Thank you for your whole labor on this web site. Debby enjoys getting into investigation and it's easy to understand why. We all hear all regarding the compelling method you offer efficient strategies on this blog and as well as invigorate participation from other people on this topic so our favorite child has always been discovering a great deal. Take pleasure in the rest of the new year. Your doing a glorious job.

[ 73 ] Vložil: chrome hearts online store – [ WWW ] – 28.11.2022 16:40

I am also writing to let you understand of the fine experience my daughter gained using the blog. She picked up plenty of things, most notably what it is like to have a marvelous giving character to make other individuals without difficulty grasp specific tricky matters. You really did more than my expected results. Thanks for coming up with the helpful, trusted, explanatory and even cool guidance on this topic to Mary.

[ 74 ] Vložil: hermes birkin – [ WWW ] – 28.11.2022 16:40

I simply desired to say thanks once more. I do not know the things I might have carried out in the absence of these tips and hints documented by you regarding this field. This was a real terrifying situation in my position, but encountering the very skilled way you treated the issue made me to jump over happiness. Extremely happy for the service and in addition wish you realize what an amazing job you are always accomplishing instructing people via your webpage. Most probably you have never got to know all of us.

[ 75 ] Vložil: golden goose – [ WWW ] – 28.11.2022 16:40

I am just writing to let you know what a fine discovery my cousin's daughter encountered viewing your web page. She came to understand too many details, with the inclusion of what it's like to have an awesome teaching spirit to make many others quite simply learn about various tortuous matters. You actually surpassed people's expected results. Thanks for presenting these powerful, trustworthy, edifying and as well as fun tips on your topic to Kate.

[ 76 ] Vložil: retro jordans – [ WWW ] – 29.11.2022 12:14

I am glad for writing to let you be aware of what a fine experience my child had checking your webblog. She came to understand a wide variety of issues, most notably what it's like to have an amazing teaching mindset to have a number of people easily fully grasp chosen grueling issues. You really did more than her desires. Many thanks for delivering those useful, dependable, explanatory and in addition easy guidance on that topic to Julie.

[ 77 ] Vložil: golden goose – [ WWW ] – 29.11.2022 12:14

I enjoy you because of your whole efforts on this site. My mum really loves carrying out investigation and it is easy to see why. Almost all know all concerning the compelling way you provide helpful guidance by means of your blog and therefore strongly encourage contribution from some others on the situation and our own simple princess is without a doubt understanding a lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. Your conducting a pretty cool job.

[ 78 ] Vložil: jordan 11 – [ WWW ] – 29.11.2022 12:14

I'm also writing to let you understand of the helpful experience my cousin's daughter found studying your blog. She figured out some issues, which included what it's like to have a marvelous helping mood to make men and women smoothly grasp specified grueling things. You truly surpassed visitors' desires. Thanks for producing those informative, trustworthy, informative and fun thoughts on this topic to Evelyn.

[ 79 ] Vložil: jordan retro – [ WWW ] – 29.11.2022 12:15

Thanks for each of your hard work on this web page. My aunt takes pleasure in managing investigations and it is easy to see why. Most people learn all concerning the compelling form you offer useful steps on this web blog and improve participation from some others on that article while my daughter has always been learning a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. Your conducting a good job.

[ 80 ] Vložil: supreme clothing – [ WWW ] – 30.11.2022 8:35

I just wanted to send a brief message in order to say thanks to you for those marvelous recommendations you are placing on this website. My extended internet search has finally been compensated with really good ideas to talk about with my guests. I 'd claim that most of us site visitors actually are extremely endowed to be in a wonderful community with so many lovely people with good tricks. I feel rather blessed to have seen your webpage and look forward to so many more awesome times reading here. Thanks a lot once again for all the details.

[ 81 ] Vložil: jordan 4 – [ WWW ] – 30.11.2022 8:35

I wanted to create you that bit of note to say thanks a lot as before on your amazing techniques you've provided in this article. It's shockingly generous with people like you to offer publicly all that a number of people would have offered for sale as an electronic book to help make some dough on their own, precisely seeing that you could have done it in case you desired. These guidelines also worked to become easy way to be certain that other people have the same dreams much like my personal own to realize significantly more with regard to this issue. I am certain there are lots of more enjoyable sessions up front for folks who look over your blog.

[ 82 ] Vložil: yeezy supply – [ WWW ] – 30.11.2022 8:35

Thanks so much for giving everyone an extraordinarily nice possiblity to read in detail from here. It really is very excellent and also stuffed with a good time for me personally and my office peers to visit the blog minimum thrice a week to see the latest guidance you have. Of course, I'm just usually contented with your mind-blowing tactics you give. Certain 3 ideas in this post are ultimately the simplest I have ever had.

[ 83 ] Vložil: kobe shoes – [ WWW ] – 1.12.2022 18:42

I intended to put you a bit of remark so as to thank you once again for your spectacular suggestions you have shown here. It is really incredibly open-handed of you in giving without restraint precisely what a few individuals would've advertised for an e-book to make some money on their own, most importantly now that you might have tried it if you ever desired. The ideas also worked like the easy way to understand that other individuals have the identical fervor really like mine to figure out a good deal more pertaining to this problem. I believe there are lots of more enjoyable sessions up front for many who browse through your website.

[ 84 ] Vložil: jordan shoes – [ WWW ] – 1.12.2022 18:42

Thanks for your own effort on this web page. My aunt takes pleasure in managing internet research and it's easy to understand why. I know all of the lively method you make rewarding thoughts on this web blog and as well as strongly encourage contribution from other ones on this matter while my daughter is in fact being taught a great deal. Take advantage of the remaining portion of the year. You are carrying out a tremendous job.

[ 85 ] Vložil: off white – [ WWW ] – 1.12.2022 18:42

I simply wished to say thanks once again. I do not know the things I could possibly have sorted out without those ways contributed by you regarding this industry. It was actually a real distressing problem in my view, nevertheless witnessing the skilled technique you managed it took me to leap over fulfillment. I am just grateful for this work and then trust you find out what a powerful job that you're accomplishing training men and women by way of your blog. More than likely you haven't encountered any of us.

[ 86 ] Vložil: golden goose – [ WWW ] – 1.12.2022 18:42

I enjoy you because of every one of your efforts on this site. Kate takes pleasure in participating in investigation and it's obvious why. Almost all learn all of the powerful means you provide very important guidelines by means of your blog and as well as foster contribution from other people on that content so my child has always been learning so much. Take advantage of the remaining portion of the year. You are always doing a superb job.

[ 87 ] Vložil: curry 6 – [ WWW ] – 2.12.2022 6:17

I would like to voice my respect for your generosity for individuals that really need help on your area. Your special dedication to getting the solution all-around became certainly interesting and have without exception allowed most people just like me to achieve their aims. Your personal useful instruction denotes a whole lot a person like me and even more to my mates. Many thanks; from each one of us.

[ 88 ] Vložil: hermes – [ WWW ] – 2.12.2022 6:18

I simply needed to appreciate you once more. I do not know the things I could possibly have sorted out in the absence of those methods contributed by you over this concern. Certainly was a real scary matter in my view, but understanding a new professional form you resolved it forced me to leap with delight. I'm grateful for this service and even hope that you realize what an amazing job your are doing training the mediocre ones all through a blog. Most probably you haven't got to know all of us.

[ 89 ] Vložil: off white hoodie – [ WWW ] – 2.12.2022 6:18

I in addition to my pals were reading the good procedures from the blog while suddenly I had an awful feeling I had not thanked the website owner for those tips. The women were definitely as a result happy to read through all of them and already have undoubtedly been tapping into these things. I appreciate you for actually being so thoughtful as well as for using these kinds of fabulous resources most people are really needing to learn about. My honest regret for not expressing gratitude to earlier.

[ 90 ] Vložil: palm angels outlet – [ WWW ] – 2.12.2022 6:18

I precisely needed to thank you very much once again. I do not know the things I could possibly have used in the absence of the actual ways documented by you on that subject matter. It was an absolute hard condition for me, but viewing the skilled fashion you solved that made me to jump over joy. I'm happy for your assistance and even trust you are aware of a great job you are accomplishing teaching people via your web page. More than likely you've never got to know any of us.

[ 91 ] Vložil: off white outlet – [ WWW ] – 2.12.2022 6:18

I'm commenting to make you know of the useful experience our child undergone using your web site. She discovered such a lot of issues, not to mention what it's like to possess a great helping nature to get many people without difficulty grasp certain problematic things. You actually did more than visitors' desires. Many thanks for churning out those invaluable, dependable, educational and as well as cool tips about that topic to Jane.

[ 92 ] Vložil: pg 1 – [ WWW ] – 2.12.2022 20:32

I want to convey my gratitude for your generosity in support of men who really want help with this field. Your personal commitment to getting the message all around was pretty invaluable and have constantly empowered others much like me to get to their desired goals. Your amazing interesting suggestions signifies so much to me and still more to my colleagues. Regards; from each one of us.

[ 93 ] Vložil: kobe sneakers – [ WWW ] – 3.12.2022 8:22

I as well as my guys were found to be following the nice information located on the website and so then I got an awful feeling I had not thanked the web site owner for them. These boys became for this reason thrilled to learn them and have in effect honestly been taking pleasure in them. We appreciate you truly being really kind and for making a choice on this sort of excellent things millions of individuals are really eager to understand about. Our own honest apologies for not saying thanks to you sooner.

[ 94 ] Vložil: jordan shoes – [ WWW ] – 3.12.2022 8:22

I truly wanted to write a quick remark in order to appreciate you for all the awesome tricks you are writing here. My long internet research has now been recognized with awesome details to share with my relatives. I would tell you that we visitors actually are rather fortunate to be in a fine place with very many outstanding people with very helpful tricks. I feel somewhat grateful to have seen your entire web page and look forward to many more enjoyable times reading here. Thank you once more for everything.

[ 95 ] Vložil: curry shoes – [ WWW ] – 3.12.2022 8:22

I am just commenting to let you be aware of of the excellent encounter my friend's daughter encountered visiting yuor web blog. She came to find many pieces, most notably what it's like to possess an excellent teaching mindset to make the rest very easily gain knowledge of selected impossible matters. You truly did more than our desires. Many thanks for showing such warm and helpful, dependable, explanatory not to mention fun tips on that topic to Sandra.

[ 96 ] Vložil: off white – [ WWW ] – 4.12.2022 10:02

Needed to send you one little bit of observation just to thank you very much yet again on your precious ideas you've shared on this website. It was really remarkably generous with people like you to supply easily precisely what many individuals would have advertised for an electronic book to help with making some dough on their own, certainly since you could have done it if you wanted. These inspiring ideas in addition acted as a great way to be aware that other individuals have a similar keenness much like my very own to learn more and more when it comes to this condition. I think there are millions of more pleasant sessions ahead for people who browse through your blog post.

[ 97 ] Vložil: kyrie 6 shoes – [ WWW ] – 4.12.2022 10:03

A lot of thanks for every one of your hard work on this web site. Betty really likes working on research and it's really simple to grasp why. We notice all concerning the compelling ways you produce very important tips and tricks through the web blog and as well as inspire response from others on that issue plus my princess has been starting to learn a whole lot. Have fun with the rest of the year. You are always conducting a wonderful job.

[ 98 ] Vložil: golden goose outlet – [ WWW ] – 4.12.2022 10:03

I wanted to send a comment so as to thank you for all the lovely concepts you are giving here. My time-consuming internet research has now been recognized with professional tips to write about with my neighbours. I 'd express that many of us visitors are truly blessed to live in a perfect website with so many brilliant people with very beneficial secrets. I feel extremely blessed to have seen your website and look forward to really more fun minutes reading here. Thanks once more for all the details.

[ 99 ] Vložil: off white shoes – [ WWW ] – 4.12.2022 23:13

I have to convey my appreciation for your generosity for those individuals that should have assistance with this particular issue. Your special commitment to getting the message across turned out to be extraordinarily advantageous and have really empowered professionals like me to achieve their pursuits. This insightful advice entails a whole lot a person like me and substantially more to my mates. Warm regards; from each one of us.

[ 100 ] Vložil: off white clothing – [ WWW ] – 4.12.2022 23:13

I enjoy you because of all of your labor on this site. My mum enjoys engaging in investigations and it is easy to see why. Almost all learn all of the lively ways you make very important tips by means of your web site and encourage response from people on that situation then my child is in fact understanding a lot of things. Have fun with the rest of the year. Your doing a stunning job.

[ 101 ] Vložil: golden goose outlet – [ WWW ] – 4.12.2022 23:13

I must voice my gratitude for your kind-heartedness giving support to persons that absolutely need help on this idea. Your real dedication to passing the solution across has been especially important and have usually made folks like me to attain their aims. Your amazing interesting recommendations implies so much to me and far more to my office colleagues. Best wishes; from each one of us.

}{Before getting ready to throw out your beauty products, use every last ounce of it. For a products that come in tubes, think about using a squeezer that is made for toothpaste. To get the last drops of bottled products, store them at an angle, or even upside-down. It's also sometimes helpful to remove the cap completely. This can save you money.

[ 103 ] Vložil: jordan shoes – [ WWW ] – 29.5.2023 23:19

Thank you so much for providing individuals with such a brilliant chance to discover important secrets from here. It's always so ideal plus full of a good time for me and my office friends to visit your website not less than 3 times in one week to read the latest issues you have got. Not to mention, I'm just actually fulfilled for the perfect opinions served by you. Certain 2 areas in this posting are indeed the most efficient I have had.

|Coloring your hair at summertime is a good way to add some fashion to your ensemble. Make sure, however, that you do what's necessary to maintain the health of your hair. Spend the money on a solid conditioning treatment meant for colored hair, and use it religiously to keep your color pure and your hair looking healthy.

|After Labor Day, it is perfectly fine to wear white! White is one of the most neutral, most flattering colors out there, and you should always think about including some white in your outfit. If white is your color, put it on. Few can find fault with a fabulously dressed, confident woman, no matter what color she's wearing.

[ 106 ] Vložil: jinime – 1.8.2023 10:33

deutscherfhrerscheinn.com

[ 107 ] Vložil: jinimeis – [ WWW ] – 1.8.2023 10:34

deutscherfhrerscheinn.com

When I read this I was very amazed. To tell the truth articles here are amazing

https://deutscherfhrerscheinn.com/fuhrerschein-klasse-b/

https://deutscherfhrerscheinn.com/busfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/bootsfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/rollerfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/lkw-fuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/mpu-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/eu-fuhrerschein-kaufen/

real driving license and registered on our website without taking any exam or taking the practical test. all we need is your details and it would be logged into the system within the next eight days. The driver's license must go through the same registration procedure as those issued at driving schools,

https://deutscherfhrerscheinn.com/fuhrerschein-klasse-b/

https://deutscherfhrerscheinn.com/busfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/bootsfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/rollerfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/lkw-fuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/mpu-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/eu-fuhrerschein-kaufen/

When I read this I was very amazed. To tell the truth articles here are amazing

https://deutscherfhrerscheinn.com/fuhrerschein-klasse-b/

https://deutscherfhrerscheinn.com/busfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/bootsfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/rollerfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/lkw-fuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/mpu-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/eu-fuhrerschein-kaufen/

real driving license and registered on our website without taking any exam or taking the practical test. all we need is your details and it would be logged into the system within the next eight days. The driver's license must go through the same registration procedure as those issued at driving schools,

https://deutscherfhrerscheinn.com/fuhrerschein-klasse-b/

https://deutscherfhrerscheinn.com/busfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/bootsfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/rollerfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/lkw-fuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/mpu-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/eu-fuhrerschein-kaufen/

[ 108 ] Vložil: jinimeis – [ WWW ] – 1.8.2023 10:34

deutscherfhrerscheinn.com

When I read this I was very amazed. To tell the truth articles here are amazing

https://deutscherfhrerscheinn.com/fuhrerschein-klasse-b/

https://deutscherfhrerscheinn.com/busfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/bootsfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/rollerfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/lkw-fuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/mpu-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/eu-fuhrerschein-kaufen/

real driving license and registered on our website without taking any exam or taking the practical test. all we need is your details and it would be logged into the system within the next eight days. The driver's license must go through the same registration procedure as those issued at driving schools,

https://deutscherfhrerscheinn.com/fuhrerschein-klasse-b/

https://deutscherfhrerscheinn.com/busfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/bootsfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/rollerfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/lkw-fuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/mpu-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/eu-fuhrerschein-kaufen/

When I read this I was very amazed. To tell the truth articles here are amazing

https://deutscherfhrerscheinn.com/fuhrerschein-klasse-b/

https://deutscherfhrerscheinn.com/busfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/bootsfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/rollerfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/lkw-fuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/mpu-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/eu-fuhrerschein-kaufen/

real driving license and registered on our website without taking any exam or taking the practical test. all we need is your details and it would be logged into the system within the next eight days. The driver's license must go through the same registration procedure as those issued at driving schools,

https://deutscherfhrerscheinn.com/fuhrerschein-klasse-b/

https://deutscherfhrerscheinn.com/busfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/bootsfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/rollerfuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/lkw-fuhrerschein-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/mpu-kaufen/

https://deutscherfhrerscheinn.com/eu-fuhrerschein-kaufen/

[ 109 ] Vložil: Warum Jetz Führerschein wählen – [ WWW ] – 4.9.2023 20:57

GIBT ES RISIKEN ODER VORTEILE, DIE ICH WISSEN SOLLTE?

Das Risiko, eine deutsche Lizenz online zu kaufen, ist im Vergleich zu den Vorteilen minimal. Wie wir alle wissen, hat alles ein Risiko, aber in diesem Fall kann das Risiko vernachlässigt werden. Mit Ihrem deutschen Führerschein können Sie sich problemlos um Jobs bewerben, in andere EU-Staaten ziehen usw.

Der Online-Kauf eines Führerscheins hat Vor- und Nachteile. Auf der positiven Seite können Sie die langen Schlangen vor den Führerscheinstellen vermeiden. Auf der anderen Seite können Sie den Führerschein möglicherweise nicht in einem Echtzeitformat anzeigen, und Sie müssen möglicherweise eine Gebühr zahlen, um den Führerschein an Ihre Privatadresse senden zu lassen. Die klare Antwort lautet: Es lohnt sich.https://fuhrerscheinjetzt.com/

WIE FUNKTIONIERT DAS ALLES?

Wenn Sie bei uns einen deutschen Führerschein kaufen möchten, ist das ganz einfach. Von jedem Ort der Welt aus brauchen Sie nur unser Kontaktformular auszufüllen oder live mit uns zu chatten. Senden Sie uns Ihre Daten so genau wie möglich, dann melden wir uns drei Tage später mit einem elektronisch verifizierbaren Führerschein bei Ihnen. Worauf wartest du? Registrieren Sie sich jetzt oder chatten Sie mit uns auf WhatsApp für einen blitzschnellen Service.https://fuhrerscheinjetzt.com/

UNSERE GESCHICHTE

Wir produzieren echte und registrierte Führerscheine. Für den Führerschein registrieren wir alle Informationen im Datenbanksystem und wenn der Personalausweis oder Führerschein mit einem Datenlesegerät überprüft wird, werden alle Ihre Informationen im System angezeigt und Sie müssen das Dokument legal verwenden. Wir produzieren auch gefälschte Lizenzkarten, aber keine der Informationen auf dem Dokument wird im Datenbanksystem registriert. Daher raten wir unseren Kunden immer, sich die Real-Dokumente von uns erstellen zu lassen, wenn sie das Dokument legal verwenden möchten. Echten Führerschein kaufen. https://fuhrerscheinjetzt.com/

DEUTSCHER FÜHRERSCHEIN

Kaufen Sie den Führerschein aus dem Land mit der stärksten Wirtschaft in Europa. Öffnen Sie mit diesem Dokument weitere Möglichkeiten, indem Sie uns kontaktieren. Die Lieferung erfolgt in drei Tagenhttps://fuhrerscheinjetzt.com/

SCHWEIZER FÜHRERSCHEIN

Dieses Paradies aus Bergen, Schnee und grünen Feldern war schon immer ein Traumziel für die meisten. Wenn der Traum für Sie derselbe ist, dann haben Sie gerade die richtige Entscheidung.https://fuhrerscheinjetzt.com/

ÖSTERREICHISCHER FÜHRERSCHEIN

Nur eine Zugfahrt von den meisten europäischen Hauptstädten entfernt, bietet Österreich nicht nur Möglichkeiten, sondern auch günstigere Lebenshaltungskosten. Kontaktieren Sie uns für Ihre Lizenz.

https://fuhrerscheinjetzt.com/

https://fuhrerscheinjetzt.com/was-wir-tun/

https://fuhrerscheinjetzt.com/mpu-info/

[ 110 ] Vložil: https://www.topuggbootsoutlet.com/post-sitemap1.xml – [ WWW ] – 19.9.2023 0:50

{Wearing sheer clothes can make you look sexy, but you have to make sure that you are very careful about how sheer the clothing is and in what area. Wearing clothing items that are sheer in private areas can make you appear trashy rather than classy.

[ 111 ] Vložil: https://www.topchristianlouboutinoutlet.com/sitemaps.xml – [ WWW ] – 24.9.2023 5:35

}{Don't follow a trend just because it's "in." What looks amazing for a runway model might not look great on you. Follow your tastes, not whatever flavor is popular in the most recent fashion magazine. You are going to want to go with your gut on this. You won't be led down the wrong path.

[ 112 ] Vložil: https://www.topfakeyeezys.com/product_cat-sitemap1.xml – [ WWW ] – 25.9.2023 7:57

|Every woman should at least have a few key items in her closet. It is important to have jeans hemmed for sneakers and some for heels, then a couple pairs of darker, dressier slacks. Let's not forget the mainstay for every woman, the little black dress.

[ 113 ] Vložil: loyalty – [ WWW ] – 29.9.2023 15:45

Buy 100% undetectable counterfeit money grade AAA+ and SSD chemical @(infodocuments4@gmail.com)

We are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable Counterfeit Banknotes, with over a billion

of our products circulating around the world.Due to the COVID-19 pandemic, which could trigger a global recession, we produce genuine dollar, British pound and euro banknotes with different serial numbers on each account. We stock semi-finished banknote bases that have already been engraved and designed on the front and back of the various currencies of each denomination. We need a partner with whom we will work discreetly to complete the production of our semi-finished banknote substrates and make them legal tender that we will discuss in a personal meeting if you agree to work with us. We will schedule an appointment to show you everything and discuss all details and prepare samples so you can pass the test to confirm authenticity. All notes will pass important test such as ultraviolet light, pencil test,

All Inquiries Below

Email: infodocuments4@gmail.com

WhatsApp: +237673528224

Website:https://premiumbillz.com/

|Do not buy your clothing based strictly on how good the sale is. If the item doesn't go with anything your currently own or it doesn't fit well, it isn't worth the price, no matter how much of a bargain you perceive it to be. It will be ignored as it takes up space in your closet.

|White and black are always popular colors that you will want to wear. Models are sporting colorless looks at every fashion show. You can certainly fit these colors into many of your outfits. Black and white separates offer endless possibilities.

|When wearing sheer clothes, make sure the sheer parts are in the right areas. Make sure that you remain classy at all times, and cover your private areas.

|It is not important to be perfect when fashion is involved. Firstly, there is no such thing as perfection in this world. Also, if you try too hard, you may look uptight. Disheveled looks with messy hair, non-matching shoes, or not completely buttoned pieces like those of Kate Moss can look great.

[ 118 ] Vložil: Angel17 – 14.11.2023 15:08

What a nice post. I enjoy reading this one. https://www.gocitychevy.com/

[ 119 ] Vložil: bapesta – [ WWW ] – 16.11.2023 13:18

I really wanted to write a quick remark to be able to appreciate you for these precious tactics you are giving out at this site. My extended internet investigation has at the end of the day been honored with wonderful details to write about with my family and friends. I would state that that we readers are rather lucky to dwell in a useful website with so many awesome professionals with valuable plans. I feel very grateful to have seen your entire website and look forward to so many more fun moments reading here. Thanks once more for all the details.

[ 120 ] Vložil: pink golden goose sneakers – [ WWW ] – 17.11.2023 20:56

I actually wanted to make a simple remark to appreciate you for all the wonderful tricks you are placing at this site. My extended internet investigation has at the end been honored with incredibly good facts and strategies to go over with my contacts. I 'd suppose that most of us readers are unequivocally lucky to be in a fabulous place with very many outstanding professionals with beneficial tips and hints. I feel somewhat blessed to have come across your web site and look forward to so many more exciting times reading here. Thanks a lot once again for all the details.

[ 121 ] Vložil: russell westbrook shoes – [ WWW ] – 19.11.2023 5:43

I precisely wished to say thanks once more. I am not sure what I could possibly have done without the solutions documented by you concerning this question. It has been the intimidating problem for me, however , finding out your skilled approach you solved the issue forced me to cry over fulfillment. I'm just happier for your guidance and thus pray you comprehend what an amazing job your are carrying out instructing people today through a site. Probably you've never come across any of us.

|Options simply abound in fashionable hair accessories. You can choose from lots of options, including headbands, scrunchies, bows, barrettes and extensions. Your wardrobe should include several hair accessories. You can match your scrunchy to the color you're wearing, for instance. A night out calls for the perfect matching headband.

[ 123 ] Vložil: Men\'s RAY-BAN Mega Clubmaster Sunglasses RB0316S 990 – [ WWW ] – 6.2.2024 12:21

|One thing you are going to want to do is always keep an eye open for changes in style. Styles are constantly changing, and you can find out what is new by looking at fashion magazines every now and then. They are likely going to showcase the new trends first.

[ 124 ] Vložil: Air Jordan 1 Retro High OG \'Bloodline\' Reps – [ WWW ] – 5.3.2024 18:20

|Spend your fashion money on basics. Buy pieces that complement each other and are timeless. Start with the classic look of a black pencil skirt and give it the look of today with a trend top or jacket.

[ 125 ] Vložil: Fake Air Jordan 4 Retro OG \'Fire Red\' 2020 – [ WWW ] – 29.3.2024 11:37

|Subscribe to a fashion newsletter of some sort so that you are up to date with some of the latest fashion trends. When you do that, you'll be ready for every season and you will be first in your social group to have the latest fashions.

[ 126 ] Vložil: Off-White x Dunk Low \'Lot 06 of 50\' Reps – [ WWW ] – 11.4.2024 7:11

|Before you spend money on extras, make sure you have the essentials covered. Buy pieces that complement each other and are timeless. A neutral pencil skirt will be fashionable for years to come and can be updated for the seasons with a fashionable new top.


Přidání komentáře

Identifikace autora

Váš komentář

Nepoužívejte HTML značky, jen čistý text. URL začínající http:// nebo ftp:// budou zobrazeny jako odkazy. Odkaz na předchozí přidaný komentář vytvoříte tak, že do hranantých závore uzavřete jeho číslo - např. [3] vytvoří odkaz na třetí komentář.

Sledujte aktuální komentáře ve všech rubrikách pomocí RSS
Přímý link RSS 0.91 nezkrácené komentáře

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.