Sonda Cassini zaznamenala na Titanu, měsíci Saturnu, pobřeží. Jedná se o oblast, kde se pevnina stýká a mořem zkapalněných plynů. Je to první fotka podobné oblasti mimo naší planetu.
Sonda Cassini při svém posledním průletu kolem měsíce Titan vyfotografovala pomocí svého radaru se syntetickou aperturou (SAR) místo, které je rozhraním mezi pevninou a oceánem na Titanu. Radar je schopen rozlišit detaily až 0,35 km velké.
Světlá oblast na obrázku je pevnina s nepravidelným povrchem, od které se velká část záření radaru odrazí zpět k sondě, kdežto tmavá část je hladká plocha – pravděpodobně hladina oceánu metanu a etanu, případně hladké mořské dno po nedávném ústupu hladiny – která odráží paprsky radaru pryč.
Vědci předpokládali, že Titanu objeví velké oceány, ale zatím se tak nestalo. Velká množství kanálu na jeho povrchu však naznačují, že se střídají období suchá, kdy většina uhlovodíků u povrchu je v pevném stavu, a mokrá, kdy je povrch zaplaven velkým množstvím vody vyvěrající z podzemí nebo deštěm metanu a etanu z atmosféry. Voda je na Titanu vždy v pevném stavu.
Takové rychlé a časté proměny podmínek na povrchu Titanu nenahrávají vzniku a přežití života. Suchozemské organismy by byly spláchnuty do moří a mořské by zanikly při vysychání. Jen nějaké by se mohly udržet v malých "vodních" plochách kapalných uhlovodíků. Cassini proletí v blízkosti Titanu ještě 37 krát, a tak uvidíme, jaké dálší informace nám přinese. 15. října se zaměří na oblast, kde přistál modul Huygens. Budeme tak moci porovnat data a fotografie získané modulem s tím, co zjistí radarový snímek sondy.
Starší příspěvek: Sonda Hayabusa přistane na asteroidu
Novější příspěvek: NASA se vrací na Měsíc
Martin Šrubař © 2003 - 2013
Kontakt | O autorovi | Redakční systém