Skok na obsah

Techblog > Kosmonautika > Radarový obrázek pobřeží Titanu

[CNW:Counter] TOPlist
17. 9. 2005 - Kosmonautika

Radarový obrázek pobřeží Titanu

Sonda Cassini zaznamenala na Titanu, měsíci Saturnu, pobřeží. Jedná se o oblast, kde se pevnina stýká a mořem zkapalněných plynů. Je to první fotka podobné oblasti mimo naší planetu.

Titan má pobřeží

Sonda Cassini při svém posledním průletu kolem měsíce Titan vyfotografovala pomocí svého radaru se syntetickou aperturou (SAR) místo, které je rozhraním mezi pevninou a oceánem na Titanu. Radar je schopen rozlišit detaily až 0,35 km velké.

Pobřeží měsíce Titan – vlevo světlá pevnina a zátoky, vpravo tmavé moře
Snímek pokrývá plochu 330 x 170 km. Vlevo je světlé pobřeží s množstvím zátok a vpravo hladká hladina moře kapalných uhlovodíků případně mořské dno.
Credit: NASA

Světlá oblast na obrázku je pevnina s nepravidelným povrchem, od které se velká část záření radaru odrazí zpět k sondě, kdežto tmavá část je hladká plocha – pravděpodobně hladina oceánu metanu a etanu, případně hladké mořské dno po nedávném ústupu hladiny – která odráží paprsky radaru pryč.

Kanály a záplavová období

Vědci předpokládali, že Titanu objeví velké oceány, ale zatím se tak nestalo. Velká množství kanálu na jeho povrchu však naznačují, že se střídají období suchá, kdy většina uhlovodíků u povrchu je v pevném stavu, a mokrá, kdy je povrch zaplaven velkým množstvím vody vyvěrající z podzemí nebo deštěm metanu a etanu z atmosféry. Voda je na Titanu vždy v pevném stavu.

Takové rychlé a časté proměny podmínek na povrchu Titanu nenahrávají vzniku a přežití života. Suchozemské organismy by byly spláchnuty do moří a mořské by zanikly při vysychání. Jen nějaké by se mohly udržet v malých "vodních" plochách kapalných uhlovodíků. Cassini proletí v blízkosti Titanu ještě 37 krát, a tak uvidíme, jaké dálší informace nám přinese. 15. října se zaměří na oblast, kde přistál modul Huygens. Budeme tak moci porovnat data a fotografie získané modulem s tím, co zjistí radarový snímek sondy.

Napsal Martin Srubar v 12:34 | Komentáře (92)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice.

Starší příspěvek: Sonda Hayabusa přistane na asteroidu
Novější příspěvek: NASA se vrací na Měsíc

Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.