Skok na obsah

Techblog > Osobní > Viděl jsem Mars

[CNW:Counter] TOPlist
28. 8. 2003 - Osobní

Viděl jsem Mars

Podlehl jsem tlaku médií a zašel jsem se podívat, jak ten blízký Mars vypadá. Vyšel jsem kousek za město vybaven obyčejným dalekohledem zvětšujícím asi pětkrát. Ideální podmínky to rozhodně nebyly. Blízkost města (a různých svítících objektů v okolí) a dalekohled bez stativu se projevili. Mars byl na první pohled pěkný, ale v dalekohledu vypadal jako poskakující tečka.

Jak moc je vlastně blízko? V článku Hubble telescope takes Mars close-up jsem našel pěkné přirovnání. Mars je nyní pouze 145 krát dál než Měsíc. A v takové vzdálenosti jej vyfotil Hubbleův teleskop. Když si prohlédnete fotografie Marsu v Hubbleově fotogalerii, spatříte více detailů než na hvězdárně. Ovšem bezprostřední zážitek je něco jiného.

Napsal Martin Srubar v 22:56 | Komentáře (2)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice.

Starší příspěvek: Míra je zpátky!
Novější příspěvek: Vítr v odkazech

Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.