Skok na obsah

Techblog > Fyzika > Proton a neutron jako muž a žena

[CNW:Counter] TOPlist
2. 1. 2004 - Fyzika

Proton a neutron jako muž a žena

Dalo by se říct, že jsme objevili původ lásky i dalších problémů ve vztazích mezi mužem a ženou. Nachází se ve vlastnostech elementárních částic. :-)

Dneska mě na Světě pohledem studenta zaujal spot Syndrom dlouhodobých singles a nedlouho potom jsem narazil na článek Nucleons Go Two-by-Two (Čili nukleony chodí po dvou.). Tentokrát vynechám technické detaily a zaměřím se na podobnosti s lidským chováním. Pro uvedení do děje pouze poznamenám, že vědci do jader hélia (2 protony a neutron) pouštěli vysokoenergetický paprsek elektronů a zjišťovali tak chování nukleonů.

Co z toho pro nás plyne? Protony a neutrony jsou jako muži a ženy. Když jsou od sebe daleko, zdá se, že se ignorují. Přiblíží-li se, začnou se silně přitahovat. Když se dostanou příliš blízko, přitažlivost se zmenší a nastane odpuzování. :-) Další poznatky nutí k zamyšlení. Spárované nukleony jsou třikrát rychlejší než nespárované. Vztahy mezi nimi trvají zlomky vteřin. Jen čtvrtina nukleonů má partnera.

Neutron nemůže dlouhodobě existovat samostatně bez protonu – tady nechám na vás, kterou částici přiřknete ženám, a kterou mužům. :-) A když je neutron dlouho sám, může se změnit na proton – lze i to převést do světa lidí?

Napsal Martin Srubar v 23:23 | Komentáře (68)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice. Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.