Skok na obsah

Techblog > Mars > Pátrání po Beagle 2

[CNW:Counter] TOPlist
29. 1. 2004 - Mars

Pátrání po Beagle 2

Zatímco se všichni soustředí na úspěchy amerických sond, tým kolem sondy Beagle 2 zažívá zklamání. Své pátrání po sondě ale nevzdává. Doufá, že chyba je pouze v nefunkčním softwaru sondy a chystá se ji probudit signálem, který by měl Beagle 2 přinutit se vypnout a software znovu nahrát. Signál měl být vyslán sondou Mars Odyssey, ale jelikož se o žádném úspěchu nemluví, je pravděpodobné, že se pokus opět nezdařil. Pochyboval bych o tom, že by NASA odmítla žádost ESA, i když při současném vytížení sond rovery Spirit a Opportunity je možné všechno. 2. nebo 3. února bude mít Mars Express (ME) možnost vyslat povel sám. Vědci inspirovaní úspěchem Mars Global Surveyor, která vyfotila sondu Spirit, doufají, že se totéž může povést i u Beagle – buď stejnou sondou nebo vlastním ME. Je totiž důležité zjistit, zda sonda dosedla na planetu nebo se něco pokazilo už při sestupu atmosférou. Přesto, že naděje umírá poslední, je téměř jisté, že se Beagle z Marsu už neozve.

Napsal Martin Srubar v 21:24 | Komentáře (59)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice.

Starší příspěvek: Komunikace Mars – Země
Novější příspěvek: ESA chce přistát na Marsu? – Spíš pohřeb

Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.