Skok na obsah

Techblog > Mars > Bylo na Marsu zemětřesení?

[CNW:Counter] TOPlist
21. 9. 2005 - Mars

Bylo na Marsu zemětřesení?

O geologické aktivitě Marsu se již dlouho vedou spory. Odehrávají se na něm zemětřesení (nazývaná někdy "marsotřesení"), je tam sopečná činnost? Má Mars tekuté jádro? Poslední obrázky nám pomohou naléz odpověď.

Dvě fotky jako důkaz zemětřesení

Roztřesený Mars

Sonda Mars Global Surveyor obíhající od roku 1997 kolem Marsu snímkuje pravidelně jeho povrch. Při vyhodnocování fotografií se nyní přišlo na to, že stejná místa se během několika let zřetelně proměnila. Koryta na úbočí svahů se zřetelně prohloubila a z některých svahů padá kamení. Můžeme to považovat za důkaz "marsotřesení"? Já se obávám, že ne. Za důkaz bychom mohli považovat měřitelné posuvy větších částí povrchu. Když po zemětřesení na konci loňského roku byly schopny satelity obíhající Zemi určit posun ostrovů v desítkách centimetrů, mohly by téhož být schopny i družice u Marsu. Ty ale mají nejvyšší rozlišení pouhého půl metru, tudíž by zemětřesení muselo být hodně silné.

Hřeben na Marsu s roklí, starší snímek vlevo, novější vpravo
Dva snímky téhož místa z let 2002 (vlevo) a 2005 (vpravo)
Credit: NASA

Rokle na úbočí tohoto svahu jsou na novějším snímku zřetelnější. Je pravděpodobné, že jsou hlubší než dříve. Ovšem novější snímek byl pořízen při plochém osvětlení, takže jsou všechny kontury patrnější, což rozdíl přece jen zdůrazňuje. Žádné další změny nejsou patrné. Úkaz téměř jistě nezpůsobilo "marsotřesení", ale eroze zapříčiněná nejspíš silným větrem unášejícím prach a písek.

Hřeben na Marsu s patrnými stopami po pádu kamení z vrcholu dolů, vlevo novější, vpravo starší
Snímky téhož místa z let 2003 (vlevo) a 2004 vpravo
Credit: NASA

Na těchto snímcích jsou patrné výraznější stopy po padajících balvanech. Stopy padajících kamenů na úbočí svahů jsou běžným jevem i na Zemi, kde je obvykle nezpůsobuje zemětřesení, ale eroze. Stejně tomu bude na Marsu. Nový snímek je také bohužel pořízen při jiném osvětlení, takže to může být matoucí, ale zaznamenal jsem něco jako erozi naruby. Přibližně v polovině horní části staršího snímku je sedlo hřebenu hlubší než na novějším snímku. Buď je to světlem, nebo se na okraji navršil prach tak, jak se to na Zemi stává se sněhem.

Geologická aktivita planety Mars

I přesto, že snímky nedokládají žádné minulé zemětřesení, je z nich vidět, že Mars není žádná mrtvá hrouda hlíny, ale že se stále vyvíjí. Hlavním činitelem je eroze způsobená větrem a prachem, případně tajícím ledem a oxidem uhličitým. Ale geologická aktivita rozhodně vyloučena není. Planetu soustavně sledujeme družicemi na oběžné dráze teprve jedno desetiletí. Kdykoliv předtím bychom si všimli jen katastrofy obrovského rozsahu. Nedávná pozorování naznačují, že Mars má tekuté jádro a teče po něm nějaká voda. Možná se dočkáme i nějaké sopky, ale o zemětřesení budeme moci něco kvalifikovaného říct, až v něm budeme mít zabodnutý alespoň jeden seismometr.

Napsal Martin Srubar v 23:20 | Komentáře (135)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice.

Starší příspěvek: Mars Express má problémy

Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.