Skok na obsah

Techblog > Ostatní věda > Stromy ve městech rostou rychleji

[CNW:Counter] TOPlist
10. 7. 2003 - Ostatní věda

Stromy ve městech rostou rychleji

Byl proveden pokus se zasazením topolů v centru New Yorku a na venkově. Výsledek je v článku Trees grow faster in the city vyjádřen velmi exaktně.

"Ty ve městě byly na konci větší než já; ty na venkově mi sahaly po pás."

Přes velmi neobvyklé vyjádření je zřejmé, že rozdíl je velký. Vědci se domnívají, že tento rozdíl způsobuje přítomnost přízemního ozónu, kterého je mimo města více, než v nich. Paradoxem je, že přízemní ozón vzniká ve městech ze znečištěného ovzduší, na které působí sluneční záření. Přesto je jeho koncentrace menší, protože reaguje s dalšími nečistotami v přízemních vrstvách ovzduší, a tak je pohlcen.

Ozón působí na rostliny tak, že zpomaluje jejich růst a také jim může zabránit vykvést. Je to ten samý ozón, který nás ve vyšších vrstvách atmosféry chrání před UV zářením.

Podobným problémem se zabývali čeští vědci na Bílém Kříži. Tam zkoumali vliv zvýšené koncentrace oxidu uhličitého na růst smrků. Článek o tomto výzkumu Stromy budoucnosti vyšel na National Geographicu.

Napsal Martin Srubar v 14:30 | Komentáře (0)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice.

Starší příspěvek: Stodesátý prvek a paměť
Novější příspěvek: Dost bylo kosmonautiky

Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.