Skok na obsah

Techblog > Ostatní věda > Předpovídání počasí

[CNW:Counter] TOPlist
23. 8. 2003 - Ostatní věda

Předpovídání počasí

Určitě víte, že předpovídání počasí je velmi složité. Pavel se v diskuzi pod spotem o předpovídání zemětřesení podivil, že neumíme přesněji předpovídat počasí, i když k tomu máme velmi dobré prostředky. Problém je v tom, že nejsme schopni přesně zjistit podmínky, které na Zemi panují, v jednom okamžiku. A už vůbec jejich proměny do budoucnosti. Proto je předpověď počasí např. na jeden rok dopředu nereálná.

A co konkrétně nám v tom brání? Vždyť přece model zemského povrchu máme a dostatek měřících stanic taky. Může za to teorie chaosu. Ta tvrdí, že velmi malá změna počátečních podmínek velmi ovlivní výsledek. Jako příklad se obvykle dává, že mávnutí motýlích křídel v Indii způsobí bouři v New Yorku (samozřejmě po delší době). Méně obvyklý, ale pochopitelnější, příklad jsem kdysi vyčetl v knize, které byla předlohou pro film Jurský park. :-) Představte si kulečníkový stůl s jednou koulí, která je, na rozdíl od běžné koule, schopna se pohybovat velmi dlouho sama. Vypustíte ji na stůl a teoreticky jste schopni vypočítat, kde bude za 2 dny. Když se za dva dny podíváte, tak bude někde úplně jinde. I ty nejnepatrnější odchylky od ideálního (předpokládaného) stavu se zmnohonásobí, působí-li dost dlouho.

Pro přesnou dlouhodobou předpověď by musel být v modelu Země zahrnutý každý strom, barva vašeho auta i to, kudy jste s ním jeli, barva vašich vlasů i typ účesu. Z toho vyplývá, že dlouhodobě přesné předpovědi se asi nedočkáme.

Úvod do teorie chaosu – je tam trochu zapleteno to, že nejsme schopni nic změřit s absolutní přesností, což s teorií chaosu přímo nesouvisí.
Stručně o teorii chaosu
Teorie chaosu skutečně komplexně
Weather underground – IMHO nejlepší web s předpověďmi a stavem počasí z celého světa (i od nás).
Plno odkazů k počasí

Napsal Martin Srubar v 23:00 | Komentáře (0)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice.

Starší příspěvek: Předpovídání zemětřesení
Novější příspěvek: Fráktály

Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.