Skok na obsah

Techblog > Ostatní věda > Lehké obrněné vozidlo bez posádky

[CNW:Counter] TOPlist
18. 1. 2003 - Ostatní věda

Lehké obrněné vozidlo bez posádky

V souvislosti s chystaným útokem na Irák je zajímavé, že firma Boing a National Robotics Engineering Consortium vyvíjejí s podporou státních peněz USA lehké obrněné vozidlo, které nebude mít žádnou posádku. Zajímavé je jeho technické řešení. Vozidlo má 6 kol, která jsou na sobě nezávislá a to tak, že každé má své vlastní zavěšení a zejména svůj vlastní, vodou chlazený elektromotor. Energii elektromotorům dodává 14 Li-Ion baterií, které dobíjí 60 kW spalovací turbína. Další zajímavostí je, že vozidlo se nemůže převrátit. Díky svému tvaru nemůže zůstat ležet na boku a když se převrátí "na záda", tak se kola přesunou na nové "dole" a pokračuje se dál v jízdě. Pokud je na horní straně vozidla nějaký užitečný náklad, tak se po převrácení otočí. Podrobněji v článku Rolls Over, Keeps On Fighting (Převrácený, zůstává v boji). Vůz má umět překonat překážky vysoké cca 90cm.

Jen nevím jak moc pohyblivé toto vozidlo bude, protože cca 60kW na 5,2 tuny hmotností není nic moc, i kdyby se z Li-Ion baterek dalo krátkodobě dostat o něco víc. Dojezd má být 450km bez doplňování paliva.

Taky si o tomto můžete přečíst článek na serveru Věda, kde jsou uvedeny různé nepřesnosti (tubína, obracení).

Napsal Martin Srubar v 16:00 | Komentáře (0)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice.

Starší příspěvek: Chcete být neviditelní?
Novější příspěvek: Nový motor pro Boeingy

Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.