Skok na obsah

Techblog > Ostatní věda > Google pro vědce

[CNW:Counter] TOPlist
18. 11. 2004 - Ostatní věda

Google pro vědce

Google Scholar vs. Arxiv.org

Google spustil novou službu nazvanou Google Scholar (via Brambůrek) čili Google vědec. Jak sám název napovídá, zaměřuje se na vyhledávání v na webu publikovaných vědeckých pracích a literatuře a to i té, která není volně k dispozici v plné délce. Samozřejmě zobrazí pouze abstrakt, ale vy si potom můžete daný článek vyhledat ve své vědecké knihovně. Více informací naleznete na stránce častých otázek.

Kvalitu vyhledávání nedokážu posoudit, protože neumím určit relevanci výsledků a kvalitu jejich obsahu. Ale rozhodně pochybuji, že by k hodnocení prací používal klasických zpětných odkazů. Spíš to budou, ve vědě klasické, počty citací.

Google tímto nejspíš plánuje postihnout velkou část vědeckých prací v jednom vyhledávači, takže potom nebude pro vědce nutné procházet několik archivů typu arXiv.org a dalších placených či neveřejných a budou mít zdroj informací rychle dostupný, nebo se alespoň dovědí, kde mají hledat.

Napsal Martin Srubar v 13:15 | Komentáře (4)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice.

Starší příspěvek: Weby o vědě 2 – anglicky
Novější příspěvek: Teorie her

Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.