Skok na obsah

Techblog > Technologie > Nové materiály v počítači

[CNW:Counter] TOPlist
9. 7. 2003 - Technologie

Nové materiály v počítači

Pomocí výkonných počítačů a dobrých znalostí fyzikálních zákonů jsou vědci schopni simulovat vlastnosti různých slitin, včetně vlivu tepelného zpracování. Můžou si tak teoreticky vytvořit materiál šitý na míru pro danou aplikaci. Výpočty slitin materiálů jsou počítány, mimo jiné, podle Lifshitz-Slyozov-Wagnerovy teorie utváření zrn. Ta bohužel pracuje s vývojem zrn v nekonečně dlouhé době, proto je pro většinu lidí nepoužitelná. Zrna se tvoři při tuhnutí slitiny – většinou hodiny, nanejvýš dny. Pokusy na raketoplánu a ISS ukázaly na rozpor teorie s provedeným pokusem. Zrna byla o něco větší, než se předpokládalo.

V článku Trouble with Lifshitz, Slyozov and Wagner, ze kterého jsem čerpal, se sice píše, že už se výsledky těchto experimentů uplatňují v průmyslu, ale nějak jsem nepochopil, co konkrétně se uplatňuje.

Napsal Martin Srubar v 19:02 | Komentáře (4)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice.

Novější příspěvek: Chytrý prach

Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.