Skok na obsah

Techblog > Technologie > Čištění vody a půdy železem

[CNW:Counter] TOPlist
4. 9. 2003 - Technologie

Čištění vody a půdy železem

Čisté práškové železo ve formě nanočástic pomůže snížit náklady na čištění půdy a vody od nebezpečných chemikálií. Nanočástečky železa velmi dobře reagují, a tak promění původně nebezpečné látky na takové, které životnímu prostředí neškodí. Můžeme takto likvidovat dioxiny, polychlorované bifenyly a podobná organická svinstva. Také si poradí s nebezpečnými těžkými kovy jako nikl, olovo, měď a dokonce i uran. Železo těžké kovy zredukuje, takže zůstávají v půdě a nešíří se dále např. rozpuštěné ve vodě. Nanoželezo zůstává v půdě aktivní 6 – 8 týdnů – v podstatě dokud jej voda nespláchne.

Velkou výhodou této metody je snadná aplikace a nízká cena. Na vyčistění 100 metrů čtverečných je třeba 11,2 kg prášku. Kilogram stojí okolo 50 dolarů (v roce 1995 to bylo $500). Když bych vzal jako příklad dekontaminaci půdy po poměrně proslulé koksovně v centru Ostravy, která stála několik miliard, tak vyčistění železem by vyšlo nepoměrně levněji. Čištěná plocha byla asi 500x1000 metrů. Cena mi v tom případě vychází na zanedbatelných 84 miliónů korun. Vidíte, jak jednoduše by se dalo ušetřit.

Zdroj: Nanoscale Iron Could Help Cleanse the Environment

Napsal Martin Srubar v 22:18 | Komentáře (8)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice.

Starší příspěvek: Chytrý prach
Novější příspěvek: Sterilizace plazmou

Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.