Skok na obsah

Techblog > Medicína > Myslíte, že kyborgové mohou být jen sci-fi?

[CNW:Counter] TOPlist
13. 3. 2003 - Medicína

Myslíte, že kyborgové mohou být jen sci-fi?

Na Novinkách se objevil článek První mozková protéza je na světě. Když jsem tento odkaz zahlédnul poprvé na Seznamu, tak jsem nevěřil svým očím. To musí být nesmysl, říkal jsem si. A ono to nesmysl není. A jak je to možné?

Vědci zjistili, jak se chová hypokampus krys, stejně naprogramovali křemíkový čip a tím nahradili funkci originálního krysího hypokampu. Další pokusy plánují na opicích, protože tam mohou lépe ověřit funkci umělého hypokampu, zejména jeho vliv na paměť. Úspěšný výzkum by mohl vést k tomu, že by poruchy paměti nebyly problémem, který by znemožňoval zapojení lidí do běžného života.

Nepřipadá vám zvláštní, jak se sci-fi pomalu mění na realitu? Před nějakou dobou by nám miniaturní mobily, foťáky, digitální kamery přišly zcela nereálné z říše pohádek a dnes jsou běžnou realitou. A pomalu začíná docházet i na ty kyborgy. Ale už, tuším, Jules Verne řekl, že realita jednou předčí jakékoliv sci-fi. Jsem zvědavý, kdy realita překoná Star-Trek…

P. S. Myslel jsem si, že hypokampus je podvěsek mozkový, ale žádný vyhledávač ani encyklopedie mi to nepotvrdila, takže co…?

Doplnění: Vysvělení, jak je to ve skutečnosti s tím hippokampem a podvěskem, najdete v názorech.

Napsal Martin Srubar v 21:08 | Komentáře (71)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice.

Starší příspěvek: Myš, která zapomíná
Novější příspěvek: Vypěstujeme si vlastní srdce?

Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.