Skok na obsah

Techblog > Medicína > Myš, která zapomíná

[CNW:Counter] TOPlist
10. 3. 2003 - Medicína

Myš, která zapomíná

Vědci vytvořili myšky, které zapomínají nebo lépe řečeno, neumí si pamatovat. Jak to provedli? Geneticky pozměnili myším jeden protein v mozku tak, aby nebyl schopen reagovat se sloučeninami fosforu, o kterém se domnívají, že způsobuje zapamatovávání si. Potom upravené i běžné myšky musely v bazénu hledat, kde je pod hladinou skryto místo, kde dosáhnou na dno. Oba typy myší se naučily nacházet to pravé místo stejně rychle, ale když pokus po několika hodinách zopakovali, tak upravené myši si polohu toho pravého místa nepamatovaly, kdežto "normální" ano.

Výsledky tohoto bádání by mohly mít velký význam pro výzkum různých nemocí mozku, ztrát paměti a také případně neschopnosti se učit :-).

Napsal Martin Srubar v 19:06 | Komentáře (79)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice. Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.