Skok na obsah

Techblog > Mars > Na Marsu byl život

[CNW:Counter] TOPlist
6. 2. 2004 - Mars

Na Marsu byl život

Potvrzení minulého života na marsu nepřišlo nečekaně od roverů Spirit a Opportunity, ale od vědců z univerzity v Queenslandu. Vydali zprávu (via Roland Piquepaille), ve které oznamují výsledky svého nového zkoumáni meteoritu ALH84001. Ten byl populární už v roce 1996, kdy byla poprvé zveřejněna informace o tom, že se v něm nalezly stopy po dávných bakteriích z Marsu. Tehdy nebylo jednoznačně určeno, jestli dutiny v kamenu byla skutečně způsobeny živými organismy. Nyní vědci pomocí nové metody porovnali stopy na meteoritu se vzorky fosílií bakterií, které získali z bahna jezírka na golfovém hřišti. Doktor Taylor tvrdí:

„Náš výzkum ukázal, že struktury na meteoritu byly více než pravděpodobně vytvořeny bakteriemi přítomnými na Marsu před čtyřmi miliardami let; dříve než začal život na Zemi.“

Uvidíme, zda tento výzkum opět někdo nezpochybní. Pokud se informace potvrdí, bude to znamenat velký posun v našem uvažování o Marsu. Země už nebude tak výjimečná.

Napsal Martin Srubar v 16:24 | Komentáře (77)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice. Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.