Skok na obsah

Techblog > Fyzika > Velká díra na nejmenší částice

[CNW:Counter] TOPlist
11. 6. 2003 - Fyzika

Velká díra na nejmenší částice

Věřím, že ve vás nadpis nevzbudil nějaké nežádoucí asociace. Jde totiž "pouze" o jámu, ve které bude umístěn detektor dosud největšího budovaného urychlovače částic ve švýcarském Cernu. Ten má být dokončen v dubnu roku 2005. Podle článku Huge hole to hunt cosmic secrets bylo pro vybudování této jámy dokonce nutné zmrazit podzemní řeku kapalným dusíkem. Detektor Atlas je součástí 27 km dlouhého kruhového urychlovače. Vědci doufají, že se jim s jeho pomocí podaří objevit teoreticky předpovězenou částici Higgsův boson. Higgsův boson je kvantum skalárního pole, které různým způsobem interaguje s fermiony a bosony, čímž vzniká jejich rozdílná hmotnost. Zdroj. Nemohu říct, že bych tomu nějak zvlášť rozuměl, ale přesto doufám, že jej objeví. A i když se vám článek nebude chtít číst, tak se podívejte na obrázek jámy, ve které tento detektor bude. Čím menší částice zkoumáme, tím větší nástroj na to potřebujeme.

A ještě jedna zajímavost. Detektor vyprodukuje za jednu sekundu tolik dat, kolik projde všemi telekomunikačními společnostmi za jeden rok!!!

Napsal Martin Srubar v 21:37 | Komentáře (53)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice.

Starší příspěvek: Záhadná pěna
Novější příspěvek: Jaký tvar má proton

Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.