Skok na obsah

Techblog > Astronomie > Vystřelená hvězda

[CNW:Counter] TOPlist
16. 1. 2003 - Astronomie

Vystřelená hvězda

Jsme svědky zajímavé astronomické události. V souhvězdí býka je jedna hvězda vystřelena do vesmíru dvojhvězdou T Tau Sa. Podle webu ČAS byla její rychlost zdvojnásobena z 10km/s na 20km/s, takže hvězda T Tau Sb míří pryč. Jestli se pouze její dráha výrazně změní nebo se dostane do mezihvězdného prostoru, není jisté, protože neznáme přesnou hmotnost dvojhvězdy a tudíž přesnou únikovou rychlost.

V souvislosti s tím je jasné, že tzv. Nibiru, čili velmi hmotná planeta, která by obíhala po velmi protáhlé dráze o periodě cca 3600 let, je nesmysl, protože v tom případě by vnitřní planety byly hodně rozhozeny jejím předchozím průletem (průlety), takže jejich dráhy by rozhodně nebyly takové, jaké jsou, tj. přibližně kruhové a pokud by Nibiru bylo výrazně odchýleno od roviny ekliptiky, tak by i roviny oběhů planet nebyly takto pravidelné.

Napsal Martin Srubar v 15:55 | Komentáře (0)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice.

Novější příspěvek: Na Venuši může být život

Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.