Skok na obsah

Techblog > Astronomie > Temná hmota není všude

[CNW:Counter] TOPlist
2. 9. 2003 - Astronomie

Temná hmota není všude

Objev vědců Nottinghamské univerzity zamotá hlavu astrofyzikům, kteří si už zvykli na to, že vesmír vyplňuje takzvaná temná hmota. Podle článku Dark matter deficiency puts theory in the shade se temná hmota v některých galaxiích nenachází. Vědci pozorovali teleskopem Williama Herschela na La Palmě (zajel bych si tam :-) mlhoviny, které vznikly po skončení života hvězd podobných slunci. Z Dopplerova posuvu jednotlivých částí mlhovin určili rychlost jejich pohybu. Z měření mnoha mlhovin určili rychlost rotace v různých částech galaxíí. Výsledek byl neočekávaný. Odpovídal předpovědím klasické teorie Johannese Keplera. To znamená, že čím je hmota dále od středu galaxie, tím pomaleji ji obíhá (podobně jako planety v naší sluneční soustavě). Řekli byste, že není nic neobvyklého na tom, že tato, staletími ověřená, teorie funguje, ale ono to neplatí u spirálovitých galaxií. Ty rotují v celém poloměru stejně rychle a to právě vysvětlujeme existencí temné hmoty. Vědci budou muset zdůvodnit, proč někde temná hmota je a jinde není.

Podrobný článek o temné hmotě, který je vhodné si přečíst, pokud vám není jasné, co rozumíme pod pojmem "temná hmota," najdete na Aldebaranu – Temná hmota ve vesmíru.

Napsal Martin Srubar v 19:25 | Komentáře (94)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice.

Starší příspěvek: Infračervený teleskop SIRTF
Novější příspěvek: Europa má ledové bubliny

Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.