Skok na obsah

Techblog > Astronomie > Prstence Saturnu z HST

[CNW:Counter] TOPlist
9. 9. 2003 - Astronomie

Prstence Saturnu z HST

Po nějaké době vám nabídnu krásné obrázky z Hubbleova teleskopu. Dnes byly publikovány snímky Saturnu. Ty jsou pozoruhodné jednak tím, že v období jejich pořízení (březen 2003) byl Saturn se svými prstenci nejvíce nakloněn k Zemi a to pod úhlem 26° a jednak způsobem svého pořízení. Širokoúhlá planetární kamera s použitím 30 filtrů pro různé vlnové délky zachytila obraz Saturnu od infračerveného po ultrafialové záření. Takto spektrálně rozkouskované snímky pomohou vědcům přesněji zjistit, co se v atmosféře Saturnu děje, protože různé druhy látek v oblacích pohlcují různá záření.

Podívejte se na výsledek Hubbleova snažení. Chcete-li si barevnost Saturnu opravdu vychutnat, doporučuji větší obrázek (cca 500kB). Ale pozor, barvy na obrázcích nejsou skutečné – barvami jsou odlišeny různé vlnové délky záření.

Zdroj: The Slant on Saturn's Rings

Napsal Martin Srubar v 22:43 | Komentáře (58)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice.

Starší příspěvek: Černé díry
Novější příspěvek: Hluk z černé díry – zvuk ve vakuu

Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.