Skok na obsah

Techblog > Astronomie > Místo, kde může být život

[CNW:Counter] TOPlist
3. 7. 2003 - Astronomie

Místo, kde může být život

Podle článku New planetary system 'looks like home' objevili vědci sluneční soustavu, která vypadá téměř stejně, jako ta naše. Dosud jsme byli schopni objevit jen takové sluneční soustavy, kde velmi velká planeta obíhala velmi blízko hvězdy nebo se pohybovala po eliptické dráze. Tam ale nemohou vzniknout planety vhodné pro život. Prostřednictvím anglo-australského teleskopu v Novém jižním Walesu (web Astronomické společnosti NJW)s průměrem zrcadla 3,9m vybaveného velmi přesným spektrografem mohli zjistit i planetu s dvojnásobnou hmotností Jupiteru obíhající poněkud blíže místnímu slunci než Jupiter (odpovídá přibližně vzdálenosti pásu asteroidů v naší SS). Nejdůležitější je, že její trajektorie je téměř kruhová, takže příliš nenarušuje dráhy vnitřních planet, a tak je velmi pravděpodobné, že se tohoto 90 světelných let vzdáleného slunce nachází planeta podobná Zemi.

Napsal Martin Srubar v 18:46 | Komentáře (0)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice.

Starší příspěvek: Skrytá černá díra
Novější příspěvek: Stejně na zemi, jako na nebi

Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.