Skok na obsah

Techblog > Astronomie > Černé díry

[CNW:Counter] TOPlist
8. 9. 2003 - Astronomie

Černé díry

Dnes už si už většina lidí dokáže představit, co se pod pojmem černá díra skrývá. A před 40 lety se špičkoví vědci domnívali, že černé díry neexistují, i když je už v roce 1783 předpověděl z Newtonovy teorie gravitace John Michell. Na co takový úvod? Narazil jsem na článek Černé díry, který pěkně popisuje, co černá díra je, včetně "nových" objevů o jejich vypařování. Jen se nenechte odradit první větou článku, která je až příliš vědecká. :-)

Možná si říkáte, že nemám o čem psát, když omílám černé díry. Napůl je to pravda, protože mi téma dokumentu BBC o špinavých bombách vyfoukl Jirka. Ovšem hlavním důvodem je můj starší spot, kde jsem vás vyzýval, ať si řeknete, jaká témata by vás zajímala. Iko mě dostal hned první otázkou na vnitřní světy černých děr a další záležitosti z článku Inteligence ve vesmíru a černé díry (Článek byl na mě trochu moc složitý a komplexní). V podstatě nic zajímavého a relevantního k tomuto tématu jsem nenašel. Ale pokud je snahou inteligentního života přežít co nejdéle, tak jsou černé díry, jako jeho "organismus" to pravé. Je to dost ujetá myšlenka. Otázkou je, jestli je dost ujetá na to, aby byla pravdivá.

Napsal Martin Srubar v 22:50 | Komentáře (0)
Dočetli jste článek? A co nyní?
Pokračujte třeba čtením starších či novějších článků na obdobná témata v této rubrice.

Starší příspěvek: Europa má ledové bubliny
Novější příspěvek: Prstence Saturnu z HST

Nebo se podívejte na titulní stránku, co je nového. > Přejít na titulní stránku
Pokud máte čas a chcete si počíst, doporučuji archív. > Přejít na archív
Jestli vás zajímá něco konkrétního, vyhledejte si na Techblog.cz právě to své téma.

Weblog pro ty, které zajímá věda a technika.

Téma…

Časopis 21. století

Časopis 21. století
Časopis 21. století je nejznámější a nejoblíbenější vědecko-technický časopis. Na čem je ale založena jeho popularita? Z velké části jsou v něm obsaženy nesmysly. Jde o záměr nebo je to pouze neschopností autorů? Upřímně řečeno, co by odborník získal tím, že by v něm publikoval?
13. 8. 2004
Speciály…

Energetická krize

Energetická krize
Za dveřmi je energetická krize. Co budeme dělat, až dojde ropa a další fosilní paliva? Sledujte vývoj alternativních druhů energie a pohonů a hledání nových ropných nalezišť.