Techblog - Kosmonautika - Poslední komentáře

Skok na obsah

Techblog > Kosmonautika > Komentáře

[CNW:Counter] TOPlist

Posledních 20 komentářů rubriky
Kosmonautika

4.3.2012 14:54 – Venca komentuje příspěvek
Vyletí balón do 60-ti kilometrů?

Pokud bude dost peněz na materiál obalu není třeba to dělat z kancelářského papíru :)

Zrovna onehdy jsem potřeboval přestřihnout kevlarovou šňůrku a nůžky nestačily, nakonec jsem to úspěšně urval pomocí dvou štípaček. (A to nebylo žádné nanoonano, ale nejlevnější rybářská šňůra.)

Přidej komentář
6.7.2010 18:51 – Dugi komentuje příspěvek
Raketoplán přežije, tepelná izolace vydrží

Raketoplány jsou možná megalomanský projekt, z původně plánovaného multiprojektu nakonec zbyl jen jediný model (orbiter + ET + 2x SRB), starty jsou dražší než u obyčejných raket a předstartovní přípravy jsou velmi náročné. Co ale raketoplánům nikdo neupře a kvůli čemu budou v dalších letech chybět je schopnost nejen vynášet hodně věcí nahoru, ale hlavně a především - donést náklad z oběžné dráhy zpátky na Zemi. Je škoda, že program STS končí.

Přidej komentář
18.7.2007 15:08 – atjkp komentuje příspěvek
X-43A překonal Mach 10

mno scramjet to je:D mmm ale ty stratoreaktory sou dost vychytaný věcičky, co:D

Přidej komentář
2.1.2007 0:24 – David komentuje příspěvek
Nový iontový motor je desetkrát účinnější

Jasne totalni pravda ale hosi nezapomeli ste ze se tu bavime o zrychleni zeme vesmir přece kdyz vezmu dnesni iontovi motor a vezmu aerodinamicnost tak prece cim "aerodinamictejsi tvar" tak tim vetsi zrychleni kdyz vezmu za 20-30 let dnesni sondu a to zase bude lepsi motor tak to same bude kdyz tu sondu z aerodinamicnime protoze pak ty rakety nevyplejtvaj tolik paliva na vzneseni "beru li i odpor vzduchu atd" tak nam zase nejakej ten litr kapne ne?

Přidej komentář
14.3.2006 19:24 – DaemonX komentuje příspěvek
X-43A překonal Mach 10

No nevim, nevim... Moc se mi nelíbí ta spekulace o letu na oběžnou dráhu, protože pokud si s sebou letoun netahá kyslík, tak jak známo vzduch se stoupajicí výškou řídne a ubívá kyslíku a vodík toho bez kyslíku asi moc nenahoří, ne?!

Přidej komentář
20.1.2006 12:32 – Prokop Hapala komentuje příspěvek
Nový iontový motor je desetkrát účinnější

no a jeste je zajimave porovnat energetickou ucinost

(zatimco specificky impuls by se dal nazvat hybnostni ucinnos). Bohuzel tu plati nemilosrdne neprima umera mezi hybnostni ucinosti (extrem je hazeni kamenu) a energetickou (extrem je fotonovy motor).

Asi jde o to najit optimum podle toho jaky je aktualne pomer nakladnosti neseni energetickeho zdroje a "hybnostniho zdroje".

Samozdrejme se da do budoucna ocekavat v tomto smyslu podstatne levnejsi energie nez hybnost. Ale zatim (bez jadernych reaktoru/lehkych fotoclanku) to tak jenoznacne neni.

To je predpokladam taky duvod proc motor neni proste jen protonove a elektronove delo namirene stejnym smerem (max hybnostni ucinost), ale naopak se castice jeste brzdi srazkami a to i za cenu toho ze se ponekud dezorientuji jejich vektory hybnosti, zpusobi to zahrivani motoru a opotrebeni mrizky, a komplikaci celeho zarizeni.

//mozna je to vagni, ale casto mi pripada ze tohle neni v souvislosti s iontovym motorem moc zminovano

Přidej komentář
20.1.2006 12:16 – Martin komentuje příspěvek
Nový iontový motor je desetkrát účinnější

[13] Máš samozřejmě zcela pravdu. Jelikož se motor ve fázi vývoje, jeho hmotnost ani porovnání hmotnosti s běžnými iontovými motory jsem nenašel. Pro využití bude určitě zásadní.

Ještě doplním svou poznámku o více motorech. I kdybychom na sondu namontovali 100 motorů, nikdy nedosáhneme takového zrychlení, jako má motor sám o sobě, ale čím víc motorů dáme, tím více se mu přiblížíme. Z toho také vyplývá důležitost "lehkosti" iontového motoru.

Přidej komentář
20.1.2006 10:32 – Prokop Hapala komentuje příspěvek
Nový iontový motor je desetkrát účinnější

U iontovych motoru je problem ze meritko specifickeho impulzu je ponekud zavadejici. Pro bezne palivo se hodi, protze hmotnost paliva je jednoznacne najvetsi cast hmotnosti celeho systemu.

Ale pri porovnavani s iontovym motorem by se melo take pocitat s hmotnosti samotneho motoru (uvazime li casove omezenou dobu pouziti). Pak by iontove motory vychazely podstatne hure. I kdyz jejich hmotnost se s vyvojem samozdrejme bude snizovat.

Přidej komentář
19.1.2006 21:16 – Martin komentuje příspěvek
Nový iontový motor je desetkrát účinnější

Asi nechápu, jak jsi komentář myslel. Na oběžnou dráhu Země se jakákoliv loď musí vynést klasickými raketami, přičemž dosáhne přibližně stejné rychlosti jako raketoplán. Ale spíše jsi narážel na velmi nízkou sílu vyvolanou iontovými motory obecně. Zrovna v tom je tento motor dobrý. Vyšší specifický impuls znamená, že můžeme zařadit třeba i více motorů na jednu sondu a dosáhnout vyššího zrychlení. JIMO také nepočítalo s tím, že by někam letělo 200 let.

Přidej komentář
19.1.2006 13:49 – Seeker komentuje příspěvek
Nový iontový motor je desetkrát účinnější

Nevim nevim, jestli chcete cestovat něčim co zrychluje 200 let na rychlost ostatních raketoplánů!?

Přidej komentář